تاریخ امروز:۱۶ اسفند ۱۳۹۹

بیانیه مهم سازمان جهانی بهداشت حیوانات (  OIE ) در خصوص شیوع COVID-19

طی ماههای اخیر ، همه گیری بیماری COVID-19 روند عادی جوامع مختلفی را مختل ساخته و سبب تغییر روش زندگی ما شده است . این بیماری تقریبا در تمامی کشورهای جهان تاثیرات مخربی را بر جامعه ، زنجیره تامین مواد غذایی ، معیشت و اقتصاد گذاشته و سیستم های تولیدات ماحصل از حیوانات را نیز به چالش کشیده است . توجه داشته باشیم که تمامی این مولفه ها ذاتا با یکدیگر مرتبط هستند .

ماهیت بی سابقه این بیماری همه گیر و رازهای پیرامون این ویروس جدید سبب شده است تا برای مقابله با آن ، نیازمند رویکردهایی ابتکاری باشیم . تحت شرایطی که سوالات بسیاری وجود دارد و هنوز کارهای زیادی بایستی انجام پذیرند ، به منظور درک چگونگی ظهور ویروس و ورود به جمعیت انسانی نیازمند همکاری در بخش های مختلف در راستای پاسخ مناسب به این بحران جدی هستیم .

در این مسیر ، OIE به صورت جدی با شبکه خبره خود همکاری و با اعضای خود ارتباط برقرار کرده است تا بتواند ویروس و نوع ظهور آن را بهتر بشناسد و ظرفیت کشورها را برای پاسخگویی به این بحران چند جانبه تقویت کند .

فعالیت ها و خدمات دامپزشکی در رفع نیازهای اساسی مانند تأمین مواد غذایی که در شرایط فعلی به شدت مورد چالش قرار خواهد گرفت کمک رسان خواهند بود . در چنین مواقعی که همبستگی از هر زمان دیگری اهمیت بیشتری دارد ، خدمات دامپزشکی نیز از طرق مختلف ، از ظرفیت پاسخگویی خدمات بهداشتی و درمانی در حوزه انسانی ، پشتیبانی کرده است .

مکانیسم پاسخگویی هماهنگ OIE از طریق ماموریت های مختلف ، تعین استانداردهای بهداشت و درمان حیوانات ، اطلاع رسانی و ایجاد ظرفیت های جدید صورت خواهد پذیرفت تا از فعالیت همکاران خود پشتیبانی نموده و این خدمات را در سرتاسر جهان تا مرتفع شدن مشکلات موجود همراه نماید .

اعلام شرایط بورسیه انجمن جهانی دامپزشکی برای دانشجویان

OIE همچنین نوعی سیستم مدیریت حوادث را برای هماهنگی پاسخ های خود به COVID-19 با شرکای کلیدی چون سازمان جهانی بهداشت حیوانات ایجاد کرده است .

در این مسیر ، OIE به صورت جدی با شبکه خبره خود همکاری و با اعضای خود ارتباط برقرار کرده است تا بتواند ویروس و نوع ظهور آن را بهتر بشناسد و ظرفیت کشورها را برای پاسخگویی به این بحران چند جانبه تقویت کند .

همه گیری بیماری COVID-19 شواهدی جدید را مبنی بر نیازمندی به همکاری طولانی مدت و پایدار در بخش سلامت ارائه داده است . از زمان شروع بحران ، از چهارچوب های موجود سه جانبه برای مدیریت اضطراری بهره گیری شده است . همچنین ، OIE در کمیته اضطراری بین المللی بهداشت جهانی (۲۰۰۵) سازمان جهانی بهداشت در خصوص شیوع بیماری COVID-19 شرکت کرده است و کارشناسان OIE از طرح و توسعه سازمان جهانی بهداشت حیوانات پشتیبانی کرده اند . این مورد ، برنامه ایی جهانی است که امکان فعال سازی سریع و هماهنگ و توسعه تحقیقات را فراهم می سازد .

فراتر از فعالیتهای پژوهشی مشارکتی ، بخش بهداشت حیوانات از جهات مختلفی در جهت ایجاد یک پاسخ مشترک به بیماری همه گیر در این زمینه کمک کرده است . حرفه دامپزشکی تعهد خود را در حمایت از فعالیت های مسئولین بخش بهداشت انسانی نشان داده است . تأمین ظرفیت آزمایشگاهی در آزمایشگاههای بهداشت حیوانات ، اهدای مواد ضروری از جمله تجهیزات محافظ شخصی و تهویه مطبوع و تهیه مستقیم منابع انسانی ، از جمله این کمک ها بوده است .

OIE چندین سال است که برای بحرانی چون مانند شیوع COVID-19 آماده می شود . آمادگی برای مقابله با همه گیری ها و کاهش تهدیدات بیولوژیک ، همواره در دستور کار این سازمان بوده و منجر به ایجاد مکانیزم هایی چون OFFLU ( سیستم پاسخ به بیماری آنفلوآنزای پرندگان با منشا حیوانات ) ، استراتژی کاهش تهدیدات بیولوژیک و چندین پروژه دیگر شده است که از ظرفیت سازی برای مدیریت شرایط اضطراری و بهبود پایداری آزمایشگاهها پشتیبانی میکنند .

فعالیت بالا سبب بهبود رفتار اجتماعی سگ سانان میشود  

این سازمان دارای سابقه طولانی مدت در پاسخ به ظهور بیماری هایی چون آنفلوآنزای پرندگان و MERS بوده است . OIE در ژانویه سال ۲۰۲۰ تلاش نمود تا با آمادگی و انعطاف پذیری بالاتری به محیط پدید آمده پاسخ دهد .

در نهایت ، OIE برای ترسیم رویکرد خود از مجموعه ایی از روش های کاربردی در راستای دستیابی به نتایج احتمالی در آینده بهره می برد . گرچه دوراندیشی ابزاری برای پیش بینی آینده نیست اما در عوض ، ابزار مناسبی برای بررسی آینده احتمالی است .

اراده جمعی و اقدامات هماهنگ ما به منظور اطمینان از اجرای صحیح فعالیت های OIE و خدمات دامپزشکی اعضای این سازمان ، در مسیر تامین آینده ایی بهتر و ایمن تر ، ضروری است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code