تاریخ امروز:۱۰ آذر ۱۴۰۰

زنبور عسل و توانایی حل مسائل ریاضی ساده !

جانورشناسان نشان داده‌اند که حشرات دارای توانایی‌های شناختی برای انجام تخمین عددی هستند . این قابلیت به آن‌ها اجازه می‌دهد مسائل ساده ریاضی را حل کنند.

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز” ، پروفسور مارتین پل ناورت(جانورشناس) و هانس رپ دانشجوی دکترا از گروه تحقیقاتی «سیستم‌های محاسباتی عصب‌شناسی» در دانشگاه کلن این توانایی‌ها را در یک مدل محاسباتی با الهام از زنبور عسل نشان دادند.

آزمایش‌ها نشان داد که حشراتی مانند زنبورهای عسل می‌توانند تا تعداد معینی از اشیاء را بشمارند . به عنوان مثال، زنبورها توانستند مجموعه ای از اشیاء را با هم مقایسه کنند . و همچنین ارزیابی کنند که آیا اندازه آنها یکسان است یا یک مجموعه بزرگتر از دیگری است.

شبکه عصبی زنبور عسل :

 

تاکنون مشخص نشده است که چگونه شبکه عصبی این توانایی شناختی را میسر می سازد . پروفسور ناورت توضیح داد که در مدل های نظری قبلی، دانشمندان یک مدار دایره ای با چهار نورون درگیر را برای چهار عملیات حسابی «برابر»، «صفر»، «بیش از» و «کمتر از» در نظر می گرفتند .

با این حال، مدل کامپیوتری ساخته شده نشان داد که فقط یک نورون برای این محاسبات کافی است . پتانسیل عمل یک نورون منفرد در این سیستم، بسته به مسئله ریاضی متفاوت می باشد . این تفاوت را می توان به آن نورون آموزش داد . محققان مدل ساده ای را شناسایی کردند که با آن یک شبکه عصبی می تواند  شناخت عددی را بیاموزد.

به گفته ناورت، این مدل همچنین به شبکه‌های عصبی یک هوش مصنوعی کمک می‌کند تا محاسبات را یاد بگیرند : “در حال حاضر هزینه ی هنگفتی برای آموزش شبکه‌های عصبی مصنوعی برای تشخیص بصری تعداد اشیاء سرمایه‌گذاری شده است.

چگونه حیوانات با شرایط مختلف بیولوژیکی منطبق میشوند؟

.روش های یادگیری عمیق(deep learning) به طور خاص شمارش اشیا را با تشخیص صریح یا ضمنی چندین شی مرتبط در یک صحنه ثابت امکان پذیر می کند. با این حال، این مدل های کامپیوتری بسیارگران هستند. زیرا معمولاً باید با تعداد بسیار زیادی الگو به هوش مصنوعی آموزش داده شود و اغلب به خوشه‌های محاسبات ابری نیاز دارند. رویکرد جدید این تکنولوژی، الهام گرفته از زنبور عسل با یک مدل ساده و الگوریتم یادگیری قوی می باشد. این رویکرد هزینه های اجرای این طرح را چندین برابر کاهش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code