تاریخ امروز:۲۸ مهر ۱۴۰۰

کنترل و پیشگیری از بیماری های حیوانات در پاندمی کرونا امری حیاتی!

در شرایطی که جهان با پیامدهای همه گیری COVID-19 روبرو است، OIE از کشورها می خواهد به اجرای اقدامات پیشگیرانه و کنترل بیماری های عفونی حیوانات ادامه دهند. تداوم فعالیت های دامپزشکی برای اجتناب از آثار زیانبار بیماری های حیوانات ، که می تواند بحران های بهداشتی و اقتصادی-اجتماعی فعلی را تشدید کند، ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری ” وت نیوز “، علیرغم تأثیرات ویرانگر COVID-19 که منجر به محدودیت های جهانی  شده است ، بیماری های حیوانات همچنان در سراسر جهان گسترش می یابد. بیماریهای مرزی حیوانات به شدت بر سلامت و رفاه حیوانات و همچنین معیشت هزاران خانواده تأثیر می گذارد.

این بیماری ها در صورت انتشار گسترده ، تهدیدی جدی برای امنیت غذایی جهانی محسوب می شوند. سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) گزارش سالانه خود را در مورد وضعیت جهانی سلامت حیوانات منتشر کرده  و توجه خود را به  حیواناتی که در آنها بیماری های همه گیر در ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ مشاهده شده بود ، و همچنین بیماری های دیگر با استراتژی های کنترل جهانی یا ریشه کن سازی ، جلب کرده است.

در بحبوحه همه گیری کووید -۱۹ ، کشورها باید تلاش های خود را برای حفظ سلامت و رفاه حیوانات ادامه دهند. در این رابطه ، توصیه هایی در گزارش ارائه شده است تا به خدمات ملی دامپزشکی در اجرای اقدامات نظارت ، گزارش و کنترل موثر کمک کند. حفظ این اقدامات در شرایط کنونی کلیدی است.

مهار همه گیری بیماری های دام :

عوامل متعددی در گسترش بیماریهای مرزی حیوانات در سالهای اخیر منجر به بروز بیماریهای همه گیر نو ظهوری شده است که بسیاری از آنها هنوز پابرجا هستند.طی یک سال گذشته ، افزایش جهانی بیماری تب خوکی آفریقایی (ASF) مشاهده شده است. یکی از بزرگترین چالش های کنترل این بیماری کشنده خوک، فقدان واکسن موثر است. ASF توسط ۲۸ درصد از اعضای OIE (42 از ۱۵۰ کشور و منطقه گزارش شده) در اکثر مناطق تحت پوشش  OIE گزارش شده است.

تکنسین های دامپزشکی و دیگر هیچ!!!

در مدت زمان کوتاهی، این بیماری بحران بزرگی را در صنعت گوشت خوک به راه انداخته و باعث تلفات عظیم خوک ، آثار زیانبار اجتماعی و اقتصادی و حتی تهدید به اختلال در زنجیره تامین گوشت خوک و سایر محصولات فرعی خوک در جهان شده است. در پاسخ به این تهدید جهانی ، OIE در کنار اعضا و دامپزشکان خود و سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO) ،  در چارچوب جهانی کنترل پیشرونده بیماریهای حیوانات فرامرزی فعالیت می کند.

از کشورها خواسته می شود تا به اجرای اقدامات مربوطه و گزارش به موقع شیوع ASF از طریق سیستم اطلاعات بهداشت جهانی حیوانات OIE (WAHIS) ادامه دهند .

چالش دیگر خدمات دامپزشکی و بهداشت عمومی، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (HPAI) است. با توجه به پیامدهای جدی آن هم برای معیشت و هم تجارت بین المللی،این بیماری یکی از مهلکترین بیماریهای دام گزارش شده در سال های اخیر بوده است. تجزیه و تحلیل پویایی شیوع HPAI در گزارش OIE آورده شده و نشان دهنده افزایش فعالیت ویروس در ماه های اول سال ۲۰۲۰ است.

در این زمینه ، ترویج شفافیت و درک وضعیت جهانی همچنان در اولویت حفاظت از سلامت عمومی و اطمینان از تجارت ایمن حیوانات و فرآورده های دامی است.این مثالها نشان می دهد که همه گیری بیماری های حیوانات دارای آثار مخربی است که می تواند بحران جاری را تشدید کند. در زمان همه گیری  COVID-19 ، کشورها موظفند تا تلاش های خود را برای پیشگیری و کنترل بیماری های نو ظهور با کمک دامپزشکان حفظ و تقویت کنند.

گزارشی از هفتمین نشست سالیانه سازمانهای بین المللی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code