تاریخ امروز:۲ مهر ۱۴۰۰

چگونه شکلات سازی اسنیکرز آینده رشته دامپزشکی را تغییر میدهد!

شرکت Mars Inc یک امپراتوری ۳۵ میلیارد دلاری است که برخی از محبوب ترین آب نبات های جهان از جمله Snickers ، M & Ms ، Milky Way وTwix  را تولید می کند.

این شرکت همچنین در تجارت بهداشت و مراقبت از حیوانات خانگی فعالیت می کند و طی چند سال گذشته، دانشمندان Mars Petcare بر روی توسعه ابزارهای تشخیصی پیش بینی کننده با استفاده از مخزن وسیعی از پرونده های پزشکی حیوانات خانگی و داده های کلان فعالیت کرده اند.

فناوری RenalTech ، که می تواند بیماری مزمن کلیویCKD  را در گربه ها ۲ سال قبل از بروز علائم پیش بینی کند ، نخستین موردی است که روانه بازار خواهد شد.

فناوری RenalTech از طریق همکاری  شرکتهای Mars Petcare ،مرکز تغذیه حیوانات waltham ،مرکز تشخیص و تصویربرداری Antec ،بیمارستانهای حیوانات خانگی Banfield و موسسه تحقیقات پیشرفته mars ، به همراه چندین شرکت دیگر ایجاد شده است.

مدیران شرکت مارس می گویند RenalTech با بیش از ۹۵ درصد دقت، نتایج را  نشان می دهد . Antech Diagnostics این ابزار را در ماه سپتامبر به صورت رایگان برای مشتریان خود منتشر کرد.

آسیب های کلیوی مزمن، پیش رونده و برگشت ناپذیر هستند. بیماری های کلیوی گربه معمولاً با بررسی سطح دو محصول جانبی بیوشیمیایی در جریان خون، نیتروژن اوره خون یاBUN  ،کراتینین ،همراه با وزن مخصوص ادرار یاUSpG  تشخیص داده می شود. آزمایش برای اندازه گیری سطح خونی سایر مواد مانند پتاسیم، فسفر و کلسیم و همچنین شمارش گلبول های قرمز و سفید گربه ، به تعیین میزان شکست و بهترین دوره درمان کمک می کند. توجه داشته باشید که زنده ماندن گربه اغلب به تشخیص زودرس بیماری مزمن  بستگی دارد.

کی اودونل ، نایب رئیس مرکز تغذیه حیوانات waltham  واقع در انگلستان می گوید: “به طور سنتی ، صاحب گربه  متوجه می شود که حال گربه اش خوب نیست و او را نزد دامپزشک می برد .  دکتر دامپزشک CKD را از طریق آزمایش خون و ادرار تشخیص می دهد. بهترین استاندارد برای تشخیص این بیماری، میزان فیلتراسیون گلومرولی یا GFR است.

در این بیماری، مابین ۴۰ تا ۷۰ درصد عملکرد کلیه از بین می رود. حال مزیت فناوری RenalTech این است که می توانید بیماری فوق را خیلی زودتر پیش بینی کنید و این موضوع به ما فرصتی می دهد تا نتیجه را تغییر دهیم.”

یک تیم تحقیقاتی داده های ۲۰ ساله بیش از ۱۵۰ هزار گربه تحت درمان در بیمارستان های banfield pet  را ارزیابی کرد و ۳۵ پارامتر احتمالی مانند سن ، جنس ، نژاد ، سیگنال دهی و مقادیر مختلف نتایج  آزمایشگاهی را بررسی نمود. در پایان، محققان آن را به ۶ پارامتر آزمایشگاهی محدود کردند که به نظر می رسد برای شناسایی گربه هایی که در معرض ابتلا به بیماری مزمن کلیه هستند کافی است که  مهمترین آنها : BUN ، کراتینین ، USpG ، پروتئین ادرار ، pH ادرار و تعداد گلبول های سفید خون به علاوه سن گربه برای پیش بینی این موضوع که آیا گربه در ۲ سال آینده دچار بیماری مزمن کلیوی می شود یا خیر. محققان به این منظور از هوش مصنوعی برای توسعه نوعی ابزار مدل سازی پیش بینی کننده استفاده کردند .

فناوری renalTech  مقادیر آزمایشگاهی را در ۲ نقطه زمانی مختلف اندازه گیری می کند و این مقادیر را با یکدیگر مقایسه می کند (آزمایشها باید با فاصله ۳ تا ۶ ماه انجام شوند).

پس از اینکه Antech شمارش کامل سلول های خونی ، پانل شیمی و تجزیه و تحلیل ادرار را انجام داد ، RenalTech از این اطلاعات برای تعیین اینکه آیا احتمال دارد گربه در آینده به CKD مبتلا شود یا خیر استفاده می کند.

امکان پیش بینی شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان عملیاتی شد

دکتر اودونل می گوید: “با شناسایی بیماری مزمن کلیوی در  گربه هایی که  در معرض خطر بالای بیماری قرار دارند، این اجازه را به دامپزشکان و صاحبان آن ها می دهد تا زودتر مداخله کنند .وی ادامه داد: RenalTech به ما امکان می دهد یک رویکرد پیشگیرانه تر اتخاذ کنیم.

درمان بیماری معمولاً واکنشی است. حیوان خانگی بیمار می شود ، شما او را نزد دامپزشک می برید و دامپزشک آن را درمان می کند اما رویکرد در حال تغییر است. ”

با افزودن اطلاعات بیماران به پایگاه داده ،محققان درک بهتری از CKD و نحوه درمان آن در گربه ها به مرور زمان کسب خواهند کرد.

نکته کلیدی در این قبیل فناوری ها، داشتن داده ها ،توانایی اتصال داده ها و ادغام آنها با یکدیگر است. از سوی دیگر، پیش بینی میشود تا ما ابزارهای بیشتری را توسعه داده و خطر توسعه بیماری های مختلفی را ارزیابی نمائیم. با استفاده از چنین سیستمهایی ما قادر خواهیم بود تا بیماری ها را خیلی زود تشخیص دهیم و سپس به منظور درمان آنها مداخله کنیم.

در نهایت، توجه داشته باشید که دیابت بخش دیگری است که با ورود به آن ، این نوع ابزار می تواند پیشرفت دیابت را در سگ و گربه ها پیش بینی کند . این موضوع نیز تأثیر عمده ای بر کیفیت زندگی حیوانات دوست داشتنی خواهد داشت.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code