تاریخ امروز:۴ بهمن ۱۴۰۰

چگونه در کارکنان کلینیک های دامپزشکی انگیزه ایجاد کنیم؟

هنگامی‌که کارفرمایان دریابند چه اقدامی سبب ایجاد انگیزه در  کارکنان می‌شود  می‌توانند محیط کاری ایجاد کنند که نیازهای شغلی اولیۀ آن‌ها را برآورده کرده و از انگیزه‌هایی برای پاداش دادن به رفتار مطلوب کاریشان  استفاده  کنند.

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های مربوط به عملکرد موفق دامپزشکی ، ایجاد انگیزه در کارکنان است. این کار بیش از یک حقوق و دستمزد پیچیدگی دارد  و همچنین به رهبران با انگیزه و بیمارستانی نیاز دارد که آموزش ، پاداش و فرصت‌های شغلی را برای کارکنان خود فراهم می‌کند.

انتخاب و استخدام کارکنان سازگار با فرهنگ کلینیک  و فلسفه مالک ، برای ایجاد یک تیم مراقبت بهداشتی با انگیزۀ کلیدی است . درواقع ، دلیل اصلی بی‌انگیزه بودن کارکنان  به این دلیل نیست که نگرش “درستی” ندارند بلکه به این دلیل است که کارفرمایان در ایجاد یک محیط کاری انگیزشی شکست‌خورده‌اند.

درک نظریۀ انگیزشی :

برای ایجاد این محیط ، ابتدا باید مبانی نظریۀ انگیزشی را درک کرد.ازنظر آبراهام مزلو ، بنیان‌گذار ” نظریۀ انگیزشی ” ، سلسله‌مراتبی از نیازها وجود دارد که از اساسی‌ترین نیازهای فیزیولوژیکی شروع می‌شود و به نیازهای پیچیده‌تر می‌رسد. این شامل:

۱-فیزیولوژیکی=نیازهای بقا مانند سرپناه ، غذا و آب

۲- ایمنی =محیط بدون ترس

۳-اجتماعی=تعامل با افراد دیگر و داشتن دوستان

۴- ارزشمندی =موردتوجه دیگران قرارگرفته

۴-خودشکوفایی=درک پتانسیل‌های خود.

اگر کارفرمایان نیازهای اصلی شخصی خود  را ندانند و درک نکنند  نمی‌توانند به‌طور مؤثر از آن‌ها الهام بگیرند و نیازهای سایرین را درک کنند . به‌عنوان مثال ، تقدیر کردن با لوح و نشان افتخار از کارمند بابت “برای یک کار خوب انجام‌شده” در صورتی که درآمد کافی برای تأمین هزینه‌های خانوادۀ خود نداشته باشد ، یک انگیزۀ بی‌اثر خواهد بود.

اطلاعات مربوط به نیازهای کارکنان را می‌توان مستقیماً با پرسیدن “انگیزه شما چیست ”  یا به‌طور غیرمستقیم از آن‌ها دربارۀ اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت شخصی ، شغلی و مالی خود دریافت کنید .

راه های افزایش مشتریان کلینیک های دامپزشکی

ساختن یک برنامه تشویقی: 

هنگامی‌که کارفرمایان بفهمند انگیزه کارکنان چیست می‌توانند محیط کاری ایجاد کنند که نیازهای شغلی اولیۀ آن‌ها را برآورده کرده و از انگیزه‌هایی برای پاداش دادن به رفتار مطلوب کاری آن‌ها استفاده  کنند. اجرای یک برنامه پاداش مستلزم این است که:

۱-کارفرمایان اهداف و انتظارات سازمان را به کارکنان خود اطلاع می‌دهند

 ۲-کارکنان نقش‌ها و مسئولیت‌های مربوطۀ خود را در دستیابی به اهداف سازمان درک می‌کنند

۳- هر کارمند نحوه دریافت پاداش را درک می‌کند

برای اینکه کارفرمایان اهداف و انتظارات سازمان را به کارکنان خود منتقل کنند ، باید برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت را برای تجارت تهیه‌ کرده و بیانیۀ مأموریتی را برای بیمارستان ایجاد کنند. برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت باید:

۱-اهداف مالی را در نظر بگیرید

 ۲-رشد کلینیک و نحوه گسترش امکانات و کارکنان، بر این اساس توسعه را در نظر بگیرید

۳-استراتژی بازاریابی

۴-تعیین نوع مراقبت‌های دامپزشکی و محصولات ارائه‌شده

۵-توسعه و مرور دوره‌ای یک برنامه استراتژیک.

در ایجاد بیانیۀ مأموریت ، صاحبان کلینیک باید ویژگی‌های منحصر به فرد و خاص کلینیک  دامپزشکی خود را در نظر بگیرند. یک مثال از بیانیۀ مأموریت می‌تواند این باشد  :  ارائه مراقبت‌های دامپزشکی جامع و با کیفیت بالا با تأکید بر خدمات استثنایی به مشتریان و مراقبت از بیماران ، در حالی که هم برای صاحبان و کارکنان مشاغل مطلوب ، رضایت‌بخش باشد.

در مرحلۀ بعد ، شرح وظایف مشخصی از کارکنان و  میزان درامد برای هر موقعیت شغلی باید به کارکنان ارائه شود. ارزیابی‌ها باید توسط کارفرما حداقل سالی یک‌بار و دوتا سه بار در اولین سال اشتغال انجام شود.در طول ارزیابی ، باید به کارکنان گفته شود که چه‌کارهایی‌را به‌خوبی انجام می‌دهند و در چه  زمینه‌هایی  نیاز به بهبود دارند و همچنین چهارچوب زمانی که پیش‌بینی می‌شود پیشرفت‌ها در آن انجام شود چه مقدار است . چالش‌ها و مسئولیت‌های جدید نیز باید مشخص شود و کارفرمایان باید آمادگی لازم را برای ارائه آموزش‌های بیشتر برای کمک به کارکنان در رشد حرفه‌ای خود داشته باشند.

همه این‌ها باید قبل از اجرای یک «برنامه پاداش» که باید قابل‌اندازه‌گیری و دست‌یافتنی باشد ، وجود داشته باشد. برخلاف تصور اکثر کارفرمایان ، پاداش‌های مالی همیشه، بهترین محرک نیستند. باب نلسون ، نویسنده کتاب‌های متعددی درزمینۀ انگیزش کارکنان ، ازجمله ۱۰۰۱ روش پاداش دادن به کارکنان ، ثابت کرده است که کارکنان بلندمدت در کنار کارفرمایان می‌مانند زیرا آن‌ها برای شغلی که به‌خوبی از پس انجام آن بر میایند  شناخته می‌شوند و از آن‌ها به‌عنوان مشارکت‌کنندگان مهم در موفقیت کسب‌وکار قدردانی می‌شود.

برای داشتن یک تیم مراقبت بهداشتی با انگیزه ، کارفرمایان باید بدانند که  می‌خواهند برای مشتریان خود چه کسی باشند؛ هنگامی‌که برای داشتن کلینیکی موفق  هدف و انتظاراتی  پیش‌بینی می‌شود ، کارفرمایان باید کارمندانی با نگرش‌های سازگار با آن دیدگاه استخدام کنند و سپس با استفاده از توصیفات شغلی خاص ، انتظارات را به کارکنان منتقل کرده و بازخورد منظم ارائه دهند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code