تاریخ امروز:۳ بهمن ۱۳۹۹

چگونه حیوانات با شرایط مختلف بیولوژیکی منطبق میشوند؟

مطالعات انجام شده بر روی تغییرات بیولوژیکی نشان می دهد که چگونه حیوانات در فصول مختلف خود را با شرایط وفق می دهند.

به گزارش وت نیوز ، دانشمندان کشف کرده اند که چگونه حیوانات با تغییرات بیولوژیکی در هر فصل زنده می مانند و چگونه با تغییرات در تنظیم دمای بدن و فرآیند رشد به حیات خود ادامه می دهند .بر اساس یافته های بدست آمده مغز دستوراتی به اعضای بدن می دهد تا حیوانات با شرایط متغیر وفق پیدا کنند و همچنین رفتارهای حیاتی مانند تولید مثل را کنترل می کند .محققان می گویند که اطلاعات بدست آمده از آزمایش بر روی گوسفندان در زمینه تعدادی دیگر از گونه های جانوری مانند پرندگان ، خزندگان و پستانداران کمک شایانی به آنها کرده است .

ساعت داخلی بدن چرخه سطح هورمون ها را تنظیم می کند و بر کارهایی مانند خواب و گرسنگی تاثیر می گذارد. این کار ها در طول روز تغییر می کنند و به عنوان ریتم شبانه روزی شناخته می شوند و در واقع تحت تأثیر ژنتیک هر گونه هستند. شما می توانید این تغییرات را در تمام فصول سال ببیند اما تاکنون مشخص نشده که چگونه ژن ها در تغییرات بیولوژیکی که بین زمستان و تابستان در نوسان است ، نقش دارند.

یافته های جدید محققان ادینبورگ و منچستر درباره تغییرات بیولوژیکی و غده هیپوفیز

محققان دانشگاه های ادینبورگ و منچستر غده درون ریز متصل به مغز همانند هیپوفیز را در گوسفندان مطالعه کردند و به نتایج جالبی دست یافتند . بافت مغز از نظر فعالیت ژنها در طول زمان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و در این آزمایش دانشمندان فرایندهای بیولوژیکی که پاسخهای متفاوتی در هر روز به آنها می دهیم را بررسی کردند. آنها دریافتند که تغییرات بیولوژیکی وابسته به غده هیپوفیز هستند و این مکانیسم ها در هر فصل فرق می کنند.

در تابستان که شب ها طولانی است ، مغز هورمون هایی تولید می کند که باعث ایجاد یک فعالیت ژنی می شوند و تغییرات بیولوژیکیمتفاوتی می دهند.

هنگامی که طول شب ها در زمستان کوتاه می شود، همه چیز تغییر می کند. در فصل زمستان هورمون های شبانه برای مدت طولانی تری آزاد می شوند و در نتیجه تغییرات بیولوژیکیتازه ای رخ می دهد.

بعد از انجام مطالعات و این آزمایش متوجه شدیم که همه این تغییرات به خاطر یک ژن معروف به نام BMAL2 است که در بسیاری از حیوانات یافت میشود اما تا قبل از انجام این آزمایشات در نقش آنرا در زمینه تغییر فرآیندهای بیولوژیکی نمی دانستیم .

این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code