تاریخ امروز:۲۴ فروردین ۱۴۰۰

وقتی پری بیوتیکها برای اسبها مضر میشوند

بهره گیری از پری بیوتیک ها در جیره مصرفی اسب ها ، آنگونه که پیش از این تصور می شد ، مفید نیست.

به گزارش پایگاه خبری دامپزشکی ایران (وت نیوز) ، محققین در دانشگاه های مارتین لوتر هاله ویتنبرگ و هانوفر دریافته اند که پری بیوتیک ها به میزان بسیار محدودی قادر به تثبیت فلور روده اسب ها هستند.

پری بیوتیکها غالبا به منظور تثبیت شرایط سلامتی اسبها به خوراک این حیوانات افزوده میشوند. این ترکیبات توانایی آن را دارند تا رشد و فعالیت برخی از باکتری های مفید را در روده بزرگ افزایش دهند.

نتایج به دست آمده از مطالعه اخیر این گروه از دانشمندان حاکی از آن دارد که مقادیر بالایی از پری بیوتیک های مصرفی توسط برخی از انواع میکروارگانیسم های مستقر در معده اسبها تخمیر شده و ماحصل آن ، تولید انواعی از اسیدهای آلی است.

این گروه از محققین بر این باورند که این ترکیبات قبل از رسیدن به روده در معده این حیوانات تجزیه میشوند و این موضوع میتواند سبب بروز التهاب مخاطات معده شود.

از سوی دیگر ، پروفسور آنت زینر ، ریاست گروه تغذیه حیوانات در MLU معتقد است که اسب ها دارای میکروبیوم متنوعی نیستند و از این رو،مستعد ابتلا به اختلالات گوارشی میباشند.

با این حال برخی از دانشمندان بر این باورند که به رغم وجود مضرات شناسایی شده فوق ، افزایش تنوع باکتریایی دستگاه گوارش اسبها پس از مصرف پری بیوتیک ها ، خود میتواند دلیل مناسبی برای ادامه مصرف این ترکیبات باشد.

نتایج کامل این مطالعه در نشریه PLOS ONE منتشر شده است.

تسریع 50 درصدی درمان آسیب دیدگی رباط و تاندون در اسبها
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code