تاریخ امروز:۲۴ فروردین ۱۴۰۰

هشدار محققین در خصوص شیوع کمپیلوباکتر مقاوم به دارو

نتایج مطالعاتی که توسط محققین در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی صورت پذیرفته است ، حاکی از آن دارد که حضور کمپیلوباکتر در روند تولید محصولات طیور ، میتواند سبب تبادل ژنتیکی میان دو گونه رایج این عامل بیماری زا شده و مقاومت آن در برابر آنتی بیوتیک ها را افزایش دهد.

به گزارش پایگاه خبری دامپزشکان ایران ( وت نیوز ) ، سرگرد دان هول ، دامپزشک ارتش و سرپرست این تیم تحقیقاتی گفت : در این مطالعه دو سویه C. coli و C.jejuni مورد ارزیابی قرار گرفته است. نتایج به دست آمده حاکی از آن دارد که این دو سویه طی ماههای اخیر ، به ژن های مقاوم در برابر برخی کلاس های دارویی مجهز شده اند.

از سوی دیگر به نظر میرسد تا طی ۵ سال اخیر ، سویه های جدیدی از این باکتری نیز ظهور کرده باشند. موضوعی که موید تغییرات گسترده در ژن این باکتری دارد و میتواند به افزایش حدت و یا مقاومت دارویی آن منتج گردد.

نتایج این مطالعه از آن جهت اهمیت دارد که میتواند راهگشای دانشمندان در مقابله با این باکتری طی سالهای آینده باشد.

کمپیلوباکتر گروه شناخته شده ایی از باکتری های قابل انتقال از طریق مواد غذایی است که عمدتا از راه مصرف این محصولات منتشر میشود. این باکتری توان آن را دارد تا در انسان سبب بروز بیماری و علائمی چون اسهال ، تب و اسپاسم عضلانی شود. با این حال برخی پزشکان معتقدند که این باکتری در سندرم گلین باره که سبب ناتوانی و فلج دائمی در انسان میشود نیز نقش آفرینی می کنند. محصولات طیور از جمله مهمترین مخازن شناسایی شده از این باکتری به شمار میروند.

طرح استراتژی ملی غذا در انگلستان اجرا خواهد شد

نتایج کامل این مطالعه در نشریه PLOS ONE منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code