تاریخ امروز:۴ بهمن ۱۴۰۰

نوزاد انسان برتر است یا شامپانزه ؟

بر اساس مطالعه جدیدی که توسط دانشمندان حوزه شناخت میمون ها انجام شده است، توانایی های میمون ها به طور کامل سنجیده شده است.  این باور فرضی را که نوزادان انسان برتر از شامپانزه های بالغ هستند، توسط این مطالعه زیر سوال می رود.

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز” ، محققان مقالات منتشر شده را در مورد مقایسه شناخت اجتماعی انسان و میمون مطالعه کردند و به این نتیجه رسیدند که مطالعات گذشته مسیر اشتباهی را طی کردند .

محققان می گویند جای تعجب نیست که میمون هایی که در موسسات و آزمایشگاه ها بزرگ شده اند در مقایسه با انسان هایی که در خانواده های غربی بزرگ شده اند، عملکرد خوبی ندارند.  به ویژه هنگامی که با شیوه های انسانی آزمایش شوند . به عنوان مثال، حرکاتی مانند اشاره کردن.

این مطالعه توسط پروفسور کیم بارد (روانشناس رشد مقایسه ای در دانشگاه پورتسموث) ، پروفسور بیل هاپکینز (مرکز سرطان اندرسون MD دانشگاه تگزاس) ، و نویسنده اصلی دکتر دیوید لیونز (دانشگاه ساسکس) انجام شده است.

طریقه ی درست مقایسه ی ۲ گونه :

 

محققان استدلال می‌کنند که این امکان وجود دارد که میمون‌ها و انسان‌ها در برخی از جنبه‌های شناخت اجتماعی، به عنوان مثال، سیگنال‌دهی اجتماعی ، اشاره به یک شی مورد نظر، توانایی یکسانی داشته باشند .

محققان پیشنهاد می‌کنند که بدون یک رویکرد علمی دقیق برای طراحی آزمایش‌ها و تفسیر نتایج. روان‌شناسی تطبیقی ​​نمی‌تواند به درک ما از منحصربه‌فرد بودن انسان کمک کند.

پروفسور کیم بارد گفت: “در مدرسه ابتدایی به کودکان آموزش داده می شود که چگونه یک آزمایش علمی طراحی کنند تا بتوان به نتایج آن اعتماد کرد. به عنوان مثال، برای نشان دادن اینکه نور خورشید برای رشد گیاهان ضروری است، یک آزمایشی اصولی باید طراحی کنیم . اگر می خواهید بدانید که آیا آفتابگردان یا گیاه گوجه فرنگی در کلاس درس سریعتر رشد می کنند، شما باید به آنها نور خورشید را به اندازه مساوی بدهید. یک آزمایش نا موفق این است که همه گلدان های گوجه فرنگی را در گوشه ای تاریک و همه گلدان های آفتابگردان را در نزدیکی یک پنجره روشن قرار دهید. در این صورت شما به جواب مطلوب نمی رسید. به این دلیل که گیاهان در میزان نور خورشید که دریافت می کردند، تفاوت دارند.”

شناسایی گوزن به عنوان میزبان واسط سل در ایرلند

 

قواعد طراحی تجربی :

 

در آزمون‌های شناخت اجتماعی، ادغام تجربه قبلی به همراه فرهنگ هر گونه جانوری، راندمان آزمایش را افزایش می‌دهد. ایرادی که در مطالعات بی‌شماری از مقایسه ی شناخت اجتماعی انسان و میمون مشاهده شده است ، این است که قواعد طراحی تجربی فراموش شده‌. در این مطالعات محققان، تجربه و گونه‌ها را با هم ترکیب کرده‌اند. برای مثال، طراحی آزمایشی برای مقایسه انسان ها و میمون ها را از منظر درک اشارات دست در نظر بگیرید . انسان ها از کودکی با اشاره دست آشنا هستند در حالی که میمون ها بدون چنین تجربه ای می باشند. سپس ادعا می شود که تفاوت گونه ای در شناخت اجتماعی بین انسان ها و میمون ها مشاهده شده است .

بیشتر مطالعات، برای مثال، مقایسه میمون ها با کودکان انسان، طراحی ضعیفی داشته اند. در این آزمایشات با تجربیات مرتبط متفاوتی که برای هر گونه داده شده است، میمون ها و کودکان انسان را در سنین مختلف در بسیاری از موارد آزمایش کرده اند. و سپس ادعا می کنند که تفاوتی در شناخت اجتماعی بین انسان و میمون پیدا کرده اند.

این مطالعات از همان نوع تعصبی رنج می برند که زمانی در مطالعات هوش انسانی وجود داشت. این دست مطالعات از موضعی مغرضانه شروع می شد. و فرض می کرد که اروپایی های شمالی ذاتاً باهوش تر از اروپایی های جنوبی هستند. ما استدلال می کنیم که همان نوع تعصب در بین گونه های مختلف جانوری نیز آشکار است.

 

تجربیات محیطی متفاوت :

 

محققان می گویند این امری حیاتی است که دانشمندان متوجه شوند که تجربیات محیطی در بین انسان ها (هم بین کودکان و بزرگسالان، و هم بین افرادی با تجربیات فرهنگی متفاوت) و در بین میمون ها (جوان تا پیر و بین میمون هایی با تجربیات متنوع) متفاوت است.

تاسیس آزمایشگاه درون کلینیکی به جای اتکا به آزمایشگاه های مرجع

پروفسور برد گفت: “از نظر تاریخی، بسیاری از محققان ادعا کرده اند که انسان ها از نظر هوش اجتماعی برتر از میمون ها هستند. اما این تحقیق بر اساس مطالعات روی میمون های بزرگسال در اسارت و کودکان اروپایی از شهرهای ثروتمند است. چنین طرح های آزمایشی برای مطالعه مقایسه ای تفاوت گونه ها معتبر نیستند.”

“اگر به نظر می رسد میمونی از یتیم خانه میمون ها سیگنال ارتباطی را که معمولاً انسان های طبقه متوسط ​​غربی و غربی استفاده می کنند را درک نمی کند، ممکن است به این معنی نباشد که میمون از نظر اجتماعی کمتر از یک انسان توانایی دارد. زیرا انسان های غیر غربی زیادی وجود دارند که همچنین از این سیگنال ها استفاده نکنید. برای درک واقعی توانایی های هر گونه، تحقیقات نیاز به بررسی سوابق یادگیری فردی خاص در شرایط اکولوژیکی خاص برای انسان ها و میمون ها دارد. ما از محققان می‌خواهیم از طرح‌های پژوهشی و استدلال‌های غلط در مطالعات شناخت تطبیقی ​​استفاده نکنند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code