تاریخ امروز:۲ مهر ۱۴۰۰

نقش دامپزشکان در دوره پاندمی کووید-۱۹ چیست؟

در هنگام رخداد و شیوع همه گیری بیماری  COVID-19، سازمان جهانی بهداشت حیوانات موسوم به OIE و انجمن جهانی دامپزشکی یا WVA، به صورت مشترک توجه خود را به نقش ها و مسئولیت های حرفه دامپزشکی در زمینه سلامت عمومی متمرکز می کنند.

این سازمان ها فعالیتهای دامپزشکی خاصی را که برای اطمینان از تداوم ایمنی غذا، پیشگیری از بیماریها و مدیریت اورژانس نقش دارند، را با جدیت بیشتری دنبال میکنند.

به گزارش پایگاه خبری ” وت نیوز ” ، به منظور مقابله موثر با چالش های ناشی از همه گیری COVID-19 ، بسیاری از دولت ها در سرتاسر جهان اقدامات محدود کننده ای را در جهت تعطیلی مشاغل غیر ضروری انجام داده اند. این تصمیمات سوالاتی را در مورد سازگاری های احتمالی ایجاد می کند که بایستی توسط حرفه دامپزشکی اجرا شود.

در این زمینه ، سازمان جهانی بهداشت حیوانات و انجمن جهانی دامپزشکی از فعالیتهای خاص خدمات دامپزشکی به عنوان مشاغل ضروری حمایت می کنند.

ادامه فعالیت هایی که به منظور حفاظت از سلامت عمومی بسیار مهم هستند :

دامپزشکان بخشی جدایی ناپذیر از جامعه بهداشت جهانی هستند. این متخصصین علاوه بر فعالیتهای مرتبط با سلامت و رفاه حیوانات ، نقشی کلیدی در پیشگیری و مدیریت بیماریها از جمله موارد قابل انتقال به انسان و اطمینان از ایمنی غذا برای جامعه بشری دارند.

فرآورده های خام دامی-تیم های دامپزشکی و دیگر هیچ!

تحت شرایط کنونی، بسیار مهم است که دامپزشکان در میان فعالیت های متعدد خود بتوانند فعالیتهای ضروری را نیز به منظور اطمینان از موارد زیر انجام دهند:

۱٫در قالب خدمات نظارتی و بازرسی دامپزشکی ملی و منطقه ای بر سلامت جامعه نظارت کنند.

۲٫فقط حیوانات سالم و محصولات جانبی آنها به منظور تأمین امنیت غذایی وارد کشور شوند.

۳٫در شرایط اضطراری به منظور رفع موانع تلاش نمایند.

۴-اقدامات پیشگیرانه ایی مانند واکسیناسیون علیه بیماریهایی که تأثیر قابل توجهی بر سلامت عمومی یا اقتصادی دارند، صورت پذیرد.

۵٫ادامه ی فعالیتهای تحقیقاتی و علمی اولویت دار را پیگیری کنند.

لازم به ذکر است که دامپزشکان هنگام انجام کار خود وظیفه دارند تا از سلامت خود، سلامت افرادی که با آنها کار می کنند و مشتریانشان محافظت کنند.

از این رو، آنها باید اطمینان حاصل کنند که سطوح مناسب ایمنی زیستی اجرا می شود، پرسنل آنها با تجهیزات لازم محافظت و صاحبان حیوانات نیز از اقدامات احتیاطی موجود مطلع می شوند.

در نهایت این موضوع را از یاد نبرید وظیفه هر دامپزشکی است که رفتارهای مناسبی در چهارچوب این فعالیت ها داشته باشد تا از شیوع بیشتر بیماری مهلک ناشی از COVID-19 جلوگیری شود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code