تاریخ امروز:۲ مهر ۱۴۰۰

نقش اینترنت اشیا در آینده رشته دامپزشکی

استفاده از وسایل پزشکی پوشیدنی همانند ردیاب های GPS ، سنسورهای تشخیص فرکانس رادیویی ، بلوتوث ، دوربین ها ، آنتن ها ، فرستنده ها و .. به سرعت در حال فراگیری و پیشرفت هستند و در این بین، صاحبان حیوانات خانگی و دامپزشکان نیز از فناوری های ارائه شده در این بخشها استقبال می کنند.

این دستگاه ها جدید نیستند اما از طریق اینترنت اشیاء یا loT، تأثیر عمیقی را بر علم دامپزشکی خواهند گذاشت. اینترنت اشیا یک سیستم از دستگاه های محاسباتی مرتبط ، ماشین های مکانیکی و دیجیتالی ، اشیاء ، حیوانات یا افراد است که دارای شناسه های منحصر به فرد و قابلیت انتقال داده ها از طریق شبکه بدون نیاز به تعامل بین انسان و کامپیوتر است.

به زبان ساده در واقع  اینترنت اشیا دنیایی را ایجاد می کند که در آن همه دستگاه هایی که می توانند روشن و خاموش شوند ، از مسواک گرفته تا تلویزیون ، به یکدیگر متصل شده و داده ها را به اشتراک می گذارند. پیش بینی می شود تعداد دستگاه های پوشیدنی متصل در سراسر جهان تا سال ۲۰۲۲ به بیش از ۱٫۱ میلیارد دستگاه برسد.

این در حالی است که این تعداد در سال ۲۰۱۶ میلادی فقط ۵۲۶ میلیون عدد بوده است. در ابتدا، دستگاه های پزشکی پوشیدنی  ،GPS اصلی یا ردیاب های تک فعالیت بودند. آرون ماسکار ، دستیار مدیر موسسهtranslational medicine  در دانشگاه ایالتی کلرادو می گوید: “اگر به برخی از شرکت های اولیه موجود در بازار نگاه کنید، آنها در تلاش بوده اند تا یک مشکل اساسی در مورد  سگ های گمشده را حل کنند.”

اگر سگی از روی حصار پرید یا به نحوی از خانه  بیرون رفت، با استفاده از ردیابهای GPS نصب شده بر روی این حیوانات می توانید سگ خود را ردیابی کنید.

بیومارکرها، ابزار طلایی آینده نزدیک رشته دامپزشکی!

این دستگاهها از آغاز به عنوان ردیاب های اصلی GPS ، دارای قابلیت ردیابی فعالیت بودند. سرانجام ، برخی از شرکت ها شروع به توسعه قلاده های “هوشمند” کردند که شامل سنسورهایی بود که به طور مداوم سگ یا گربه را از نظر خصوصیات حیاتی و بهداشتی کنترل می کردند: دمای بدن ، ضربان قلب ، میزان تنفس ، سطح pH و سطح فعالیت.

ماسکار می گوید: “آنها واقعاً عالی بودند ، اما این فناوری ها به جایی نرسید.  شرکت Whistle از سازندگان یک ردیاب محبوب حیوانات خانگی توسط شرکتی دیگر خریداری شد و آنها شروع به دریافت حجم بالایی از داده ها کردند.

ردیاب ها ابزارهای اولیه واقعا خوبی بودند، اما  از نظر تشخیص، به خوبی تعریف نشده بودند زیرا در حوزه ی جمع آوری داده ها فعالیت نداشتند. این شرکت  به محض ورود به حوزه داده های بزرگ، توانست تا تجزیه و تحلیل خود را بر روی این پلتفرم  اجرا کرده و به طور همزمان هزاران کاربر را رصد و پایش نماید.

پروژه Pet’s Insight Project اطلاعات ردیابهای فعالیت Whistle را با داده های بیمارستان Banfield هماهنگ کرد. ماسکار می گوید: “این زمانی است که آنها شروع به ارائه خدمات بسیار جالبی ، مانند تولید اطلاعات در مورد بهبودی پس از جراحی برای حیوانات کردند.”

“اکثر دامپزشکان تصور میکنند که حیوانات ظرف ۷ روز پس از عمل بهبود می یابند. اما بهره گیری از این ابزارها این موضوع را به اثبات رسانید که تا ۲۸ روز بعد نیز این حیوانات در سطح کامل فعالیت نیستند. آنها دریافتند که میزان کنترل درد و سایر کارهایی که برای کمک به سلامت حیوان انجام می دهند باید بر اساس یک ماه بهبود به جای ۷ روز باشد. “

برنامه های دیگر این پروژه شامل کمک به دامپزشکان برای تشخیص علائم اولیه بیماری ها مانند مسائل پوستی از طریق این تکنولوژی است. در واقع، قبل از اینکه به نقطه ای برسید که حیوان درد بکشد یا دچار عارضه ای شود که باعث خونریزی می شود ، این تکنولوژی به شما هشدار می دهد که حتما باید آن را به کلینیک دامپزشکی ببرید .

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code