تاریخ امروز:۴ بهمن ۱۴۰۰

مفاهیمی جهت درک سیستم های پیچیده ی جانوری

قلمرو حیوانات مملو از موجوداتی است که ساختارهای اجتماعی پیچیده ای را برای حل مشکلات خاصی که با آن مواجه می شوند تکامل داده اند. توضیح اینکه چرا برخی از گونه‌ها جوامع پیچیده‌تری نسبت به سایرین ایجاد کردند، یک چالش اساسی در زمینه تحقیقات اجتماعی حیوانات بوده است .

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز”، تکامل و انطباق، دو زمینه اساسی در جوامع پیچیده ی جانوری هستند. در این مقاله‌ محققان موسسه سانتافه سه مفهوم اضافی از علم سیستم‌های پیچیده یعنی مقیاس‌های سازماندهی، فشرده‌سازی، و ظهور  را پیشنهاد کردند که می‌تواند به‌ویژه برای محققانی که پیچیدگی را در جامعه حیوانات مطالعه می‌کنند مفید باشد.

دکتر الیزابت هابسون می گوید: «هیچ یک از این سه مفهوم، به خودی خود، سبب تشخیص یک سیستم پیچیده نمی شوند، اما هر سه اغلب بخشی از یک سیستم هستند. این مفاهیم می تواند ما را به مسیرهای کاملاً جدیدی هدایت کند و بینش جدیدی را در مورد پیچیدگی اجتماعی حیوانات ارائه دهد.”

۳ مفهوم علم سیستم های پیچیده :

 

اولین مفهوم – مقیاس‌های اجتماعی – هنگام اندازه‌گیری پیچیدگی در جوامع حیوانی مهم است، زیرا سطح پیچیدگی ممکن است در مقیاس‌ها متفاوت باشد. برای مثال، تعامل دو زنبور عسل منفرد ممکن است بسیار ساده باشد، در حالی که ساختار سازمانی کندو می تواند بسیار پیچیده باشد.

مفهوم دوم – فشرده سازی – نحوه کدگذاری اطلاعات توسط سیستم ها را توصیف می کند. محققان در زمینه ی حیوانات می توانند از فشرده سازی برای مقایسه بهتر سیستم های حیوانات مختلف با یکدیگر یا توصیف فرآیندهای شناختی احتمالی که به حیوانات اجتماعی اجازه می دهد روابط و ساختارهای گروهی را به خاطر بسپارند، استفاده کنند. فشده سازی می‌تواند به ما در درک چگونگی کاهش بار شناختی کلی حیوانات در حین عملکرد در جوامعشان کمک کند.

اقدامات لازم جهت مقابله با سل مشترک بین دام و انسان

مفهوم نهایی، ظهور، زمانی است که یک الگوی جدید، اغلب در سطح بالاتری از سازمان اجتماعی، از تعاملات سطح پایین ظاهر می شود. یک مثال کلاسیک رفتار موج مانند یک دسته بزرگ از پرندگان است، چیزی که نمی تواند در سطح فردی وجود داشته باشد. سایر رفتارهای اجتماعی، مانند سلسله مراتب ، رفتارهای آموخته شده از نظر فرهنگی، یا رهبری در گروه ها نیز می توانند ویژگی های نوظهوری از خود نشان دهند.

هابسون و همکارانش به محققان پیشنهاد می کنند که این ابزارها را هنگام بررسی معیارهای پیچیدگی اجتماعی حیوانات در نظر بگیرند.

دکتر هابسون می‌گوید: «در کنار هم، امیدواریم این سه مفهوم از سیستم‌های پیچیده بتوانند به ما کمک کنند تا به سؤالات دیرینه در مورد ساختار اجتماعی حیوانات رسیدگی کنیم و به مقایسه ی اجتماعی بین گونه‌ها کمک کنیم.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code