تاریخ امروز:۲۳ فروردین ۱۴۰۰

مشکلات Brexit برای فعالین حوزه دامپزشکی ادامه دارد

اتحادیه اروپا از آمادگی خود در خصوص توافق دوجانبه در مناقشه میان انگلستان و ایرلند شمالی در بخش ایمنی مواد غذایی با منشا دامی خبر داده است.

به گزارش پایگاه خبری دامپزشکان ایران ( وت نیوز ) ، ماروس سفچوویچ ، معاونت کمیسیون اروپا ضمن اعلام این موضوع از اهمیت این توافق به عنوان راه حلی منطقی در موانع مرتبط با پروتکل ایرلند شمالی سخن گفته است.

سفچوویچ در مصاحبه اختصاصی خود با شبکه خبری ملی ایرلند از آمادگی اتحادیه اروپا جهت بحث با شرکای انگلیسی خود و رفع این معضل خبر داده است.

مفسرین این حوزه بر این باورند که دو سناریو در حل و فصل این معضل پیش رو خواهد بود.نخست الگوی ارتباطات بهداشت دامی میان سوئیس و اتحادیه اروپا میباشد که بر اساس آن ، سوئیس خود را با قوانین ایمنی غذایی اتحادیه اروپا همسو ساخته است و از این رو ، کنترل بسیار کمی بر روی محصولات صادراتی این کشور با منشا دامی به محدوده اتحادیه اروپا وجود دارد و دوم ، رژیم ایمنی غذایی میان نیوزیلند و اتحادیه اروپاست که در آن ، هر دو طرف ازپروتکل های بهداشتی همسانی در ایمنی غذایی تبعیت می کنند.

این گمانه زنی ها تحت شرایطی مطرح میشوند که یکم آوریل مهلت توافق در این زمینه به پایان خواهد رسید و پس از آن ، تمامی محصولات غذایی با منشا حیوانی که از انگلستان به ایرلند شمالی وارد میشوند ، به گواهینامه های بهداشتی صادراتی نیاز خواهند داشت. موضوعی که میتواند به افزایش قیمت قابل توجه این محصولات منتج گردد.

برخی کارشناسان بر این باورند که اتحادیه اروپا طی دو دوره زمانی ، برخی همکاری ها را با شرکتهای ایرلندی در حوزه ایمنی مواد غذایی تا حصول توافق نهایی در نظر خواهند گرفت .

گزارشی از هفتمین نشست سالیانه سازمانهای بین المللی

خروج انگلستان از اتحادیه اروپا مشکلات جدیدی را برای بخش دامپزشکی در کشورهای تاثیر گرفته از این توافق ایجاد کرده است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code