تاریخ امروز:۲۸ مهر ۱۴۰۰

مسئولیت دامپزشکان در پاندمی Covid-19

در چارچوب همه گیری بیماری covid-19 ، سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) و انجمن جهانی دامپزشکی (WVA) به طور مشترک توجه خود را به نقش ها و مسئولیت های حرفه دامپزشکی در زمینه سلامت عمومی جلب می کنند. آنها فعالیتهای دامپزشکی خاصی را که برای اطمینان از تداوم ایمنی غذا ، پیشگیری از بیماریها و مدیریت اورژانس نقش دارند، برجسته می کنند.

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز” ، برای مقابله موثر با چالش های ناشی از همه گیری COVID-19 ، بسیاری از دولت ها در سراسر جهان اقدامات محدود کننده ای را برای بستن مشاغل غیر ضروری انجام داده اند. این تصمیمات سوالاتی را در مورد سازگاری های احتمالی ایجاد می کند که باید توسط حرفه دامپزشکی اجرا شود.

در این زمینه، سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) و انجمن جهانی دامپزشکی (WVA) از فعالیتهای خاص خدمات دامپزشکی به عنوان مشاغل ضروری حمایت می کنند.

حفظ فعالیتهایی که برای سلامت عمومی بسیار مهم هستند :

دامپزشکان بخشی جدایی ناپذیر از جامعه بهداشت جهانی هستند. علاوه بر فعالیتهای مرتبط با سلامت و رفاه حیوانات، آنها نقش کلیدی در پیشگیری و مدیریت بیماریها ، از جمله موارد قابل انتقال به انسان و اطمینان از ایمنی غذا برای جمعیت جهانی دارند.در شرایط کنونی ، بسیار مهم است که دامپزشکان در میان فعالیت های متعدد خود ، بتوانند فعالیتهای لازم را برای اطمینان از موارد زیر نیز حفظ کنند:

۱-خدمات نظارتی و بازرسی دامپزشکی ملی و منطقه ای که می توانند بر سلامت جامعه نظارت کنند

۲-فقط حیوانات سالم و محصولات جانبی آنها برای تأمین ایمنی غذا برای جمعیت انسانی وارد کشور شوند

بیماریهای مشترک بین دام و انسان،تهدیدی بزرگ برای سلامت جهانی!

۳-می توانند شرایط اضطراری را برطرف کنند

۴-اقدامات پیشگیرانه مانند واکسیناسیون علیه بیماریهایی که تأثیر قابل توجهی بر سلامت عمومی یا اقتصادی دارند ، صورت پذیرد

۵-ادامه ی فعالیتهای تحقیقاتی و علمی اولویت دار

دامپزشکان هنگام انجام کار خود وظیفه دارند از سلامت خود ، سلامت افرادی که با آنها کار می کنند و سلامت مشتریان خود محافظت کنند. از این رو، آنها باید اطمینان حاصل کنند که سطوح مناسب ایمنی زیستی اجرا می شود ، پرسنل آنها با تجهیزات لازم محافظت می شوند و صاحبان حیوانات از اقدامات احتیاطی موجود مطلع می شوند.

این وظیفه هر دامپزشکی است که از رعایت رفتارهای مناسب در چارچوب این فعالیت ها دست نکشد تا از شیوع بیشتر بیماری مهلک  COVID-19 جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code