تاریخ امروز:۱۶ اسفند ۱۳۹۹

مروری بر مقوله حیوان آزاری در جامعه مدرن

بر اساس ارزیابی های صورت پذیرفته توسط سازمان های مستقل ، حداقل هر ۶۰ ثانیه ، یک حیوان با اذیت و آزار روبرو میشود که در این بین ، بیش از ۶۵ درصد از حیواناتی که مورد اذیت و آزار قرار می گیرند از میان سگ سانان هستند .

برآوردهای صورت پذیرفته حاکی از آن دارد که تنها در ایالات متحده ، سالانه بیش از ۱۰ میلیون حیوان بر اثر جراحات حاصله از این رفتارها جان خود را از دست می دهند .

در همین حال ، بیش از یک سوم از گونه های مختلف طوطی سانان در جهان نیز به دنبال چنین رفتارهایی ، در معرض خطر انقراض هستند .

واقعیات موجود در خصوص رفتارهایی از این دست حاکی از آن دارد که بزرگترین جمعیت قربانی چنین رفتارهایی ، سگ ها هستند . اگرچه در گزارش های منتشر شده به هیچ گونه یا نژادی اشاره نشده است اما شاید نژادهایی چون پیت بول ها ، بیش از سایرین با چنین رفتارهایی روبرو میشوند . از اینروست که برخی کشورها نگهداری این نژاد را ممنوع اعلام کرده اند .

کارشناسان معتقدند افرادی که با حیوانات مزرعه خود رفتار مناسبی ندارند ، با حیوانات خانگی خود نیز نمیتوانند به خوبی برخورد کنند و درجاتی از حیوان آزاری را میتوان در رفتار آنها با این حیوانات یافت .

اگرچه به نظر میرسد تا جامعه امروزی ، مدرن و پیشرفته شده و رفتار افراد با تعالی همراه بوده است ، اما متاسفانه در اکثر موارد ، افراد در هنگام مشاهده مواردی از حیوان آزاری ، تنها به ناراحتی درونی بسنده کرده و از موضوع به سرعت عبور می کنند . موضوعی که برخی روانشناسان بر این باورند که به ترس ، درد و ناامیدی منتج خواهد شد .

تشخیص زودهنگام سرطان در سگ سانان میسر شد

روانشناسان سورفتار با حیوانات را به دو گروه فعال و غیرفعال طبقه بندی میکنند . موارد حیوان آزاری فعال شامل محل نگهداری نامناسب ، کم آبی ، گرسنگی و مواردی از این دست را شامل میشود و حیوان آزاری فعال نیز به مواردی چون ضرب و شتم باز میگردد که میتوانند به مرگ حیوان منجر گردد .

کارشناسان دلایل بی شماری را برای رفتارهایی که منجر به حیوان آزاری میشوند مطرح میکنند : از خودنمایی و قدرتنمایی گرفته تا تهدید حیوانات برای انجام اموری خاص .

در واقع ، بایستی توجه داشت که حیوان آزاری تنها آسیب جسمی به این موجودات را شامل نشده و مواردی چون محصور کردن ، حمل نامناسب ، کشتن به روش های غیرانسانی و یا محروم ساختن آنها از آب ، غذا و دارو را نیز شامل میشود .

کارشناسان معتقدند افرادی که با حیوانات مزرعه خود رفتار مناسبی ندارند ، با حیوانات خانگی خود نیز نمیتوانند به خوبی برخورد کنند و درجاتی از حیوان آزاری را میتوان در رفتار آنها با این حیوانات یافت .

تحقیقات صورت پذیرفته حاکی از آن دارد که احتمال حیوان آزاری در افرادی که در سنین کودکی دچار آزار و اذیت شده اند ، ۲۶ درصد بیش از سایرین است و از سویی ، کودکانی که شاهد خشونت خانگی هستند ، سه برابر بیشتر از سایرین حیوان آزاری میکنند .

هرساله تنها تعداد معدودی از موارد حیوان ازاری توسط رسانه ها علنی میشوند و از اینرو ، متاسفانه رفتارهایی از این دست هنوز هم به عنوان مسئله ایی جدی در کشور وجود داشته و همچنان ، موضوعی غیرقابل انکار است .

چگونه میتوان "رفتار شکار جانوران" توسط گربه های خانگی را کنترل کرد

همه ساله پناهگاه های حیوانات خانگی در ایالات متحده ، پذیرای حدود ۳٫۳ میلیون سگ و ۳٫۲ میلیون گربه بوده و ارزیابی ها حاکی از آن دارد که ۱٫۵ میلیون قلاده از چنین حیواناتی که توسط پناهگاهها پذیرفته نشده اند ، متاسفانه یوتانایز شده اند .

این گزارش ها تحت شرایطی منتشر میشوند که میلیون ها قلاده سگ و گربه در نقطه ایی دیگر از جهان و در چین ، به دلیل استفاده از پوست این حیوانات کشته میشوند یا به صورت زنده ، پوست کنده میشوند !

اما چه راه هایی برای کاهش این خشونت ها وجود دارد ؟ محققین بر این باورند که عدم خشونت در برابر حیوانات ابتدا به ساکن از صاحبان حیوانات خانگی و رفتار آنها در جوامع عمومی آغاز میشود . اگر این افراد رفتارهای محبت آمیزی را با حیوانات خود و سایر حیوانات داشته باشند ، تاثیرات آن را میتوان در جامعه شاهد بود . از سوی دیگر ، پیشنهاد میشود تا در صورت مشاهده حیوان آزاری به سازمان ها و ارگان های ذیربط اطلاع رسانی شده و به نوعی ، رفتار عبور سریع از چنین حوادثی به فراموشی سپرده شود . در نهایت ، آموزش کودکان را از سنین پایه و مدارس آغاز نمود و ارتباطی موثر را میان آنها و حیوانات ایجاد نمود .

در نهایت ، متاسفانه همانگونه که در گزارش فوق اشاره شد ، هر ساله میلیون ها حیوان از گونه های مختلف قربانی رفتارهای سو و حیوان آزاری برخی افراد میشوند . از این رو انتظار میرود تا افراد آگاه ، تمامی تلاش خود را برای انتشار واقعیات موجود کرده و در راستای توقف اعمالی از این دست گام بردارند .

شیوع بیماری کرونا چه تاثیری را بر نگهداری حیوانات خانگی توسط مردم بریتانیا گذاشت

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code