تاریخ امروز:۱۶ اسفند ۱۳۹۹

صلاحیت های مورد نیاز خدمات دامپزشکی برای تجارت بین المللی

خدمات دامپزشکی با پیشگیری از شیوع بسیاری از بیماری ها ، نقش مهمی را در تسهیل تجارت بین المللی حیوانات و محصولات دامی ایفا میکند . در دنیای متغیر کنونی ، دامپزشکان با چالش های بسیاری روبرو هستند . برای شناسایی بهتر و پرداختن به مشکلاتی از این دست ، بخش فنی سازمان جهانی بهداشت حیوانات ، به ارزیابی دقیقی از چالش های فعلی در این مسیر طی سال ۲۰۲۰ پرداخته است و چگونگی برنامه های متنوع این سازمان در ایجاد ظرفیت های هدفمند در خدمات فوق را تشریح کرده است .

دسترسی به بازارهای بین المللی برای اقتصاد بسیاری از کشورها مهم است . زمانی که از تجارت حیوانات زنده یا محصولات ماحصل از حیوانات صحبت میشود ، علاوه بر محرک های اقتصادی ، جنبه های مختلفی نیز در نظر گرفته می شود . خطرات احتمالی انتقال بیماری یا سؤالات مرتبط با مباحثی چون رفاه حیوانات از جمله چنین مسائلی میباشد . مواردی از این دست می توانند موانعی را برای تجارت در این بخش ایجاد نمایند که بایستی مطابق با چهارچوب های نظارتی بین المللی توجیه شوند .

از سویی ، درک مقررات بین المللی تجارت و پیروی از چهارچوب های تعریف شده در این بخش ، مسیری مهم برای توسعه کشورهایی است که در این فرآیند مشارکت دارند . اطمینان و اعتماد از خدمات دامپزشکی شرکای تجاری ، عامل اصلی امنیت و رعایت انصاف در تجارت است . برخی بر این باورند که در کل مراحل تجارت ، تاکید بر سه رکن مهم ، از اهمیت ویژه ایی برخوردار میباشد : شفافیت ، حکمرانی مناسب و کیفیت خدمات دامپزشکی .

بیانیه مهم سازمان جهانی بهداشت حیوانات (  OIE ) در خصوص شیوع COVID-19

بخش فنی OIE طی سال ۲۰۲۰ میلادی ، به تببین نقش فعالیت های خدمات دامپزشکی به عنوان ویژگی مهمی در حفظ امنیت و انصاف تجارت پرداخته و چالش های پیش روی این روند و بهترین راهکارها را تشریح می سازد . اشاره به نقش مزایای همکاری های بین المللی در بخش خدمات دامپزشکی نیز از جمله سایر فعالیت های این بخش است .

این بافته ها ، ماحصل از تجزیه و تحلیل کیفی تجربیات اعضای این سازمان است که از طرق مختلفی چون مصاحبه ها و منابعی چون سازمان تجارت جهانی و به خصوص اسناد ماموریت هایی مانند PVS Pathway به دست آمده اند .

توجه داشته باشید که خدمات دامپزشکی ، محیطی امن و مساعد را برای فعالیت های تجاری فراهم میسازد . نقش چنین خدماتی در تجارت بین المللی حیوانات و محصولات دامی پیچیده است و طیف گسترده ای از صلاحیت های قانونی ، نهادی ، فنی ، مشارکتی و سیاسی را طلب می کند . در کنار فرصت ها و مشکلات عدیده ای که با آن روبرو هستیم ، اطمینان از این که مخاطبین ، خدمات دامپزشکی را درک می کنند و آمادگی لازم برای انجام وظیفه خود را دارند ، بسیار مهم است .

توسعه ظرفیت های OIE در بخش خدمات دامپزشکی ، پشتیبانی کافی را از اعضای این سازمان در فعال نمودن مشارکت ها در سیستمهای بین المللی مبتنی بر قوانین برای تجارت ایمن حیوانات و محصولات مرتبط با آنها را فراهم میکند .

سیستم بین المللی مبتنی بر قوانین OIE به منظور تجارت ایمن

چهارچوب های نظارتی بین المللی متعددی در این بخش ، در راستای یافتن راه های گفتگوی مشترک و تسهیل مذاکرات مابین طرفین صادر کننده و واردکننده ، وجود دارد . این چهارچوب ها به طرفین در یافتن توافقی مناسب در خصوص الزامات موجود برای دستیابی به اهداف کمک کرده و از ایجاد موانع نامناسب و غیر ضروری در امور تجاری جلوگیری می کنند .

مشکلات Brexit برای فعالین حوزه دامپزشکی ادامه دارد

در این میان ، استانداردهای بین المللی OIE ، مجموعه ایی از توصیه ها در خصوص اقدامات بهداشتی لازم برای اطمینان از تجارت ایمن حیوانات و محصولات دامی است که با موافقت تمامی اعضای OIE ، به عنوان مرجع مرتبط در این مورد خاص ، توسط سازمان تجارت جهانی یا WTO ، مورد تائید قرار گرفته است .

محدودیت هایی که بخش های خدماتی دامپزشکی با آن روبرو هستند

تیم های فنی ، تجزیه و تحلیل های عمیقی را در خصوص چالش های پیش روی بخش های خدماتی دامپزشکی در رویه هایی چون واردات و صادرات انجام می دهند . این تحلیل ها در مراحل مختلفی چون قبل از شروع تجارت ، روند مذاکره و زمان وقوع تجارت انجام می پذیرند . در این بین ، کارشناسان بر این باورند که محدودیت های عمده در این بخش به عدم وجود ظرفیت فنی کافی و کاستی در آموزش خدمات دامپزشکی ، محدودیت زیرساخت ها در مسیر آزمایش های تشخیصی و نظارتی و در نهایت ، چهارچوب های قانونی نامناسب باز میگردند . مواردی که بایستی در کشورهای مختلف تقویت شوند .

در نهایت ، در میان راه حل های ارائه شده ، تعامل بهتر با بخش خصوصی از طریق مشارکت های عمومی و خصوصی (PPP) راهکاری هوشمندانه است که می تواند ظرفیت کشورها در بخش هایی چون صادرات را تقویت کند .

تهیه ، تنظیم و ترجمه :

دکتر مهسا زمانی ، تحریریه خبر وت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code