تاریخ امروز:۲ مهر ۱۴۰۰

سلامت واحد چاقی حیوانات را کنترل میکند!

تجزیه‌ و تحلیل اخیر درزمینۀ‌ی  چاقی جهانی انسانی ،  داده‌های ۱۹٫۲ میلیون نفر را در ۲۰۰ کشور در یک دوره ۴۰ ساله، ارزیابی کرد.

در سال ۱۹۷۵ ، تخمین زده شد که ۳٫۲ % از مردان و ۶٫۴ % از زنان چاق بودند. با این حال تا سال ۲۰۱۴ ، این آمار به ۱۰٫۸% از مردان و ۱۴٫۹% در  زنان افزایش‌یافته بود. در صورت تداوم این روندها ، پیش‌بینی می‌شود  که تا سال ۲۰۲۵ تعداد افراد با چاقی در جمعیت انسانی بیشتر  از افراد با  کمبود وزن باشند .

داده‌های مشابه برای جمعیت سگ‌ها  و گربه‌ها وجود دارد. مطالعه‌ای در سال ۱۹۹۵ روی ۲۱،۷۵۴ سگ آمریکایی نشان داد که ۳۴٪ اضافه‌وزن داشتند  و در سال ۲۰۰۰ ، ۳۳٫۵٪ از ۲۶۶۱ سگ استرالیایی موردبررسی اضافه‌وزن داشتند و ۷٫۶٪ دیگر از این حیوانات چاق بودند.

در انگلستان  ، مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد گزارش داد که ۱۱٫۵ درصد از ۳۲۲۷ گربه دارای اضافه‌وزن یا چاقی بودند . همانند انسان‌ها  ، چاقی با طیف وسیعی از بیماری‌ها در حیوانات خانگی مرتبط است  ازجمله مشکل‌های ارتوپدی ، دیابت ، بیماری‌های قلبی-تنفسی ، اختلالات ادراری و تولیدمثل ، نئوپلازی و بیماری‌های پوستی.

«سلامت واحد»   با چاقی مقابله می‌کند :

این روندها و آمار نگران‌کننده است و افزایش میزان چاقی در افراد و حیوانات خانگی آن‌ها مشکلی است که به‌طور جدی در حوزه “سلامت واحد” قرار دارد. مفهوم «سلامت واحد» پیشنهاد می‌کند که دامپزشکان ، پزشکان و سایر ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی برای حل مشکل‌های مشترک بیماری‌های انسانی و حیوانی که در یک محیط مشترکی باهم  زندگی می‌کنند  ، همکاری کنند.

چاقی و اضافه‌وزن در انسان‌ها دارای  علل  پیچیدۀ پزشکی ، روانی و اجتماعی – اقتصادی است و این عوامل ممکن است بر روابط افراد چاق با حیوانات همراه آن‌ها تأثیر بگذارد .

راه‌حل‌ها برای مشکل جهانی چاقی باید در رویکرد  برنامه «سلامت واحد» گنجانده شود  و سبب ایجاد سبک زندگی سالم‌تر برای اعضای خانواده  و حیواناتشان گردد . دامپزشکان حیوانات خانگی نقش بسزایی در پیاده‌سازی برنامه “سلامت واحد ”  میان افراد چاق و حیواناتشان ایفا می‌کنند .

فاصله گرفتن جوامع پزشکی و دامپزشکی : خطری بزرگ در امنیت سلامت جهانی

کمیته بهداشت “سلامت واحد ” :

در سال ۲۰۱۰ ، انجمن جهانی دامپزشکی حیوانات کوچک (WSAVA کمیته (OHC)(یا سلامت واحد را تأسیس کرد و شعار این کمیته،تلاش برای حفظ همبستگی  رابطه محکم  حیوان-انسان در راستای برنامه جهانی «سلامت واحد» بود.

این کمیته برای ترویج سه حوزه “سلامت واحد ” مربوط به حیوانات خانگی  تلاش می‌کند:

  1. حفظ رابطه‌ی  حیوان -انسان  و تمرکز بر سلامتی افرادی که در تعامل با حیوانات خانگی‌شان هستند
  2. تحقیقات بالینی مقایسه‌ای  در حیوانات خانگی  جهت حفظ سلامت حیوانات و انسان‌ها
  3. اهمیت نظارت و کنترل بیماری‌های عفونی مشترک بین افراد و حیوانات همراهشان

این کمیته، متشکل از گروهی از متخصصان  دامپزشکی و پزشکی  با نمایندگی از سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) و دفتر بهداشت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات‌متحده (CDC) است .

با افزایش پیچیدگی در بازار غذای حیوانات خانگی ، صاحبان حیوانات خانگی به‌طور مداوم با اطلاعات مربوط به تغذیه حیوانات خانگی سردرگم می‌شوند. این محیط فرصتی را برای متخصصان دامپزشکی فراهم می‌کند تا توصیه‌های تغذیه‌ای  کاربردی  به صاحبان حیوانات خانگی ارائه دهند که به نفع صاحب حیوان ، خود حیوان خانگی و کلینیک است.

مفهوم «سلامت واحد» جنبه‌ای از مراقبت است که می‌تواند توسط دامپزشک هدایت شود و درنهایت  توسط تکنسین دامپزشکی اجرا  شود؛ بنابراین ، امور تغذیه‌ای  یک مبحث  هیجان‌انگیز است که در آن دامپزشکان و  تکنسین‌های دامپزشکی می‌توانند ارزش خود را با بهبود مراقبت از مراجعین و حفظ رابطه‌ی حیوان-انسان  تقویت کنند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code