تاریخ امروز:۴ بهمن ۱۴۰۰

سخاوتمندی و کمک به همنوع در طوطی سانان

انسان ها و میمون‌های بزرگ به خاطر تمایلشان به کمک به افراد نیازمند، حتی غریبه‌ها، به سخاوتمندی معروف هستند. محققان برای اولین بار نشان داده اند که برخی از پرندگان – طوطی های خاکستری آفریقایی – به طور مشابه سخاوتمند هستند.

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز” ، دکتر بروکز از مؤسسه پرنده‌شناسی ماکس پلانک آلمان می‌گوید: ” ما دریافتیم که طوطی‌های خاکستری آفریقایی به‌طور داوطلبانه و خود به خود به طوطی‌های دیگر کمک می‌کنند تا به هدفی دست یابند، بدون اینکه فواید آشکاری برای خودشان داشته باشند.”

طوطی‌ها و کلاغ‌ها به داشتن مغزهای بزرگ نسبت به اندازه بدن و مهارت‌های حل مسئله برای مطابقت معروف هستند. به همین دلیل، آن ها گاهی اوقات به عنوان “میمون های پردار” در نظر گرفته می شوند.

طوطی یا کلاغ؟

 

مطالعات قبلی نشان داد که علیرغم هوش اجتماعی چشمگیر کلاغ ها، آن ها به دیگر کلاغ ها کمک نمی کنند. دکتر بروکز در مطالعه جدید خود از خود پرسید: طوطی ها چطور؟

برای کشف این موضوع، آنها چندین طوطی خاکستری آفریقایی و ماکائوهای سر آبی را مورد آزمایش قرار دادند. برای این اقدام ، به طوطی ها توکن هایی به عنوان نشانه برای گرفتن تشویقی دادند. هر دو گونه طوطی مشتاق بودند تا توکن‌ها را تحویل دهند و در ازای آن خوراکی دریافت کنند. اما، یافته‌های آنها نشان می‌دهد، فقط طوطی‌های خاکستری آفریقایی مایل بودند که یک توکن را به طوطی دیگر منتقل کنند و به فرد دیگر اجازه دهند تا پاداشی به دست آورد.

دکتر فون بایرن می‌گوید: ” طوطی‌های خاکستری آفریقایی انگیزه ذاتی دارند تا به دیگران کمک کنند. حتی اگر طوطی دیگر دوست آنها نباشد، بنابراین آنها بسیار «اجتماعی» رفتار می‌کردند.”

مزایای ترکیبات معطر کلیدی در غذای خشک سگ ها

از هر ۸ طوطی خاکستری آفریقایی، ۷ طوطی خاکستری آفریقایی به طور خود به خود – در اولین آزمایششان – توکن هایی را به شریک زندگی خود اهدا کردند. آن ها بدون اینکه قبلاً موقعیت اجتماعی این کار را تجربه کرده باشند ، بدون اینکه فوراً منافعی کسب کنند و بدون انتظار متقابل در ازای آن، به سایر طوطی ها کمک کردند.

همچنین طوطی های خاکستری آفریقایی به نظر می رسید که بفهمند چه زمانی دیگران به کمک آنها نیاز دارند .

طوطی ها می توانند تشخیص دهند که آیا فرد دیگر “دوست” آنها هست یا خیر. هنگامی که یک طوطی نیاز به کمک دارد ، طوطی دیگر که دوست او می باشد، توکن های بیشتری به او اهدا می کند تا در ازای آن تشویقی دریافت کند .

علیرغم تفاوت‌های گونه‌ای بین ماکائوهای سرآبی و خاکستری، یافته‌ها نشان می‌دهد که رفتار کمک‌رسانی و سخاوتمندی به انسان و میمون‌های بزرگ محدود نمی‌شود. بلکه به‌طور مستقل در پرندگان نیز تکامل یافته است.

محققان می گویند که مطالعات بیشتری برای بررسی مکانیسم های اساسی رفتار کمک کننده طوطی ها مورد نیاز است. به عنوان مثال، طوطی ها چگونه متوجه می شوند که یکی از هم نوعان خود به کمک نیاز دارد؟ و انگیزه آنها برای پاسخ دادن چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code