تاریخ امروز:۱۰ آذر ۱۴۰۰

سازماندهی فوری آینده ی دامداری

در دهمین مجمع جهانی غذا و کشاورزی ، ۶۹ تن از افراد حاضر در مجمع سندی فوری را به مدیران اصلی سازمان بهداشت حیوانات (OIE) و سازمان غذا و کشاورزی (FAO) تحویل دادند تا آینده تولیدات یک دام پایدارتر، بهتر و کارآمدتر رقم بخورد .

به گزارش پایگاه خبری ” وت نیوز ” ، مجمع جهانی غذا و کشاورزی  در برلین آلمان برگزار شد و  در این مناسبت ، ۶۹ وزیر کشاورزی شرکت کننده در کنفرانس وزیران به دکتر “مونیک الویت” ، مدیرکل OIE و آقای “خوزه گرازیانو دا سیلوا” ، مدیرکل FAO ، بیانیه ای را برای اقدامات کلیدی برای سازماندهی  آینده دامداری  تحویل دادند.

ارتقاء سلامت و رفاه حیوانات دارای ۴ رکن اساسی می باشد که  عبارتند از : پیشگیری و کنترل بیماری ، مدیریت رفاه حیوانات ، مبارزه با مقاومت ضد میکروبی و همچنین افزایش ظرفیت ها .

در زمینه پیش بینی افزایش تقاضا برای غذای با منشاء دامی در بسیاری از مناطق جهان به دلیل افزایش جمعیت ، دسترسی کافی به خدمات دامپزشکی و بهبود مدیریت در زمینه بهداشت و رفاه حیوانات ، می تواند منجر به افزایش تولید جهانی محصولات دامی تا حدود ۲۰ درصد شود. علاوه بر این ، تولید دام ، می تواند تاثیرات زیست محیطی قابل توجهی بر خاک ، آب و هوا  داشته باشد ، بنابراین کنترل بیماریهای نوظهور یا بروز مجدد بیماری های حیوانات بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

در این راستا ، این بیانیه وظایف حیاتی مقامات دامپزشکی جهان را در تدوین خط مشی و استراتژی به منظور پیاده سازی و افزایش اقدامات پیشگیرانه ، کنترل و ریشه کنی موثر و کارآمد بیماری ها بیان می کند. همچنین به کشورها توصیه نموده که بلافاصله شیوع بیماری های حیوانات را به سازمان بهداشت حیوانات (OIE) گزارش دهند و از نوسازی سیستم اطلاعات بهداشت جهانی حیوانات (WAHIS+) مبتنی بر اینترنت حمایت کنند.

نوزاد انسان برتر است یا شامپانزه ؟

در این راستا ، برنامه های جهانی بیماری های حیوانات ، مانند استراتژی های مشترک OIE و FAO برای ریشه کن کردن طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) و بیماری تب برفکی ، و همچنین برنامه اقدام مشترک OIE ، WHO و FAO برای ریشه کنی هاری به واسطه  سگ مورد تایید قرار گرفت .

وزیران خواستار تقویت همکاری های بین المللی ، به ویژه برای استقرار کارآمدتر  کنترل بیماری های ملی و فرامرزی حیوانات تحت چارچوب جهانی کنترل پیشرونده بیماریهای مرزی حیوانات (GFTAD) شدند. برای دستیابی به این اهداف ، استراتژی جهانی رفاه حیوانات OIE ، به عنوان ابزاری ضروری برای اجرا در کشورها به منظور بهبود رفاه و سلامت حیوانات در سراسر جهان مورد تاکید قرار گرفت.

چالش جهانی برای مبارزه با وقوع و گسترش مقاومت ضد میکروبی نیز به عنوان یکی از دغدغه های مشترک مهم بسیاری از وزرا مطرح شد که باید با بکارگیری مفهوم “سلامت واحد” ، به معنای یک رویکرد هماهنگ چند بخشی ، برطرف شود . هدف تعیین شده برای محدود کردن استفاده از آنتی بیوتیک ها در دامپزشکی به مصارف درمانی مطابق با استانداردهای بین المللی OIE در مورد استفاده مسئولانه و محتاطانه از عوامل ضد میکروبی است.

در این زمینه ، شرکت کنندگان در کنفرانس ، برنامه اقدام جهانی سازمان های WHO و FAO و OIE در مورد مقاومت ضد میکروبی و استفاده محتاطانه از داروهای ضد میکروبی را به عنوان استراتژی های کلیدی در حال توسعه در سطح کشور اذعان کردند.

در نهایت ، اهمیت ظرفیت سازی و همچنین تحقیق و نوآوری مورد تأکید قرار گرفت. در این بیانیه توصیه می شود که در برنامه های آموزشی مبتنی بر استانداردهای بین المللی تدوین شده توسط OIE ، به سلامت حیوانات و رفاه حیوانات توجه بیشتری شود و تبادل بین المللی دانش و تجربیات بین کشورها گسترش یابد.

بیماریهای مشترک بین دام و انسان،تهدیدی بزرگ برای سلامت جهانی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code