تاریخ امروز:۲۸ مهر ۱۴۰۰

ریشه کنی طاعون گاوی : سرآغاز مبارزه

ریشه کنی جهانی طاعون گاوی  ممکن است سبب خوش بینی دامپزشکان در خصوص مبارزه با بیماری های عفونی حیوانات شود. در حالی که همه گیری اخیر COVID-19 تأثیر مخربی را که بیماری های عفونی در حال ظهور دارند نشان می دهد ، همچنین یادآور نقش مهمی است که واکسن ها می توانند در محافظت از همه ما بازی کنند .

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز ”  ، برای قرن ها ، شیوع بیماری طاعون گاوی  باعث مرگ میلیون ها گاو ، بوفالو  و حیوانات وحشی در سراسر آفریقا ، آسیا و اروپا شد. این شیوع ها منجر به کمبود مواد غذایی گوشتی پی در پی ، گرسنگی ، ناآرامی های اقتصادی و اجتماعی شد .

چندین دهه تلاش هماهنگ دولتها و سازمانهای محلی که توسط سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) و سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO) به همراه دیگر شرکای خود حمایت می شود ، منجر به ریشه کن شدن بیماری طاعون گاوی  از طریق کمپینهای واکسیناسیون جمعی شد.  پیروزی جهانی بر این بیماری ویرانگر در سال ۲۰۱۱ اعلام شد ، دقیقا ده سال پس از آخرین مورد گزارش شده به OIE در رابطه با بیماری طاعون گاوی.

به منظور بهبود مدیریت سلامت حیوانات :

فراتر از دستاورد چشمگیر ریشه کنی جهانی طاعون گاوی  ، آنچه آموخته شد به نفع نسل های آینده خواهد بود. تاریخچه مبارزه با این بیماری محرک اصلی ایجاد سریع خدمات ملی دامپزشکی در بسیاری از کشورها و همچنین ایجاد بسیاری از مدارس دامپزشکی بود.نمونه بارز افتتاح اولین مدرسه دامپزشکی جهان در لیون فرانسه در سال ۱۷۶۱ است که باعث افتتاح سایر مدارس در سراسر اروپا شد. به طور مشابه ، در آفریقا ، اولین دانشکده دامپزشکی در مصر در سال ۱۸۲۷ برای کنترل طاعون گاوی  تأسیس شد . در آسیا ، موسسه تحقیقات دامپزشکی هند در سال ۱۹۱۳ برای ایجاد واکسن طاعون گاوی  تأسیس شد ، در حالی که در آفریقا ، مرکز واکسن های دامپزشکی پان آفریقایی اتحادیه آفریقا (AU -PANVAC) در سال ۱۹۸۶ شروع به کار کرد.

آیا محدودکننده های MicroRNA ، داروهای بعدی ضد ویروسی صنعت طیور هستند؟

در مقیاس جهانی ، ویرانی این بیماری محرک ایجاد دفتر بین المللی تحقیقات پزشکی (OIE) در سال ۱۹۲۴ بود – که بعداً به سازمان جهانی بهداشت حیوانات تبدیل شد. این ساختارها ، موسسات و سازمانها پایه های مهمی را برای سیستمهای مدیریت بهداشت امروز حیوانات نهادند.

تا به امروز ، ریشه کنی آفت جانور یک نقطه عطف بی سابقه در تاریخ سلامت حیوانات است. تنها اقدام قابل مقایسه در حوزه بهداشت عمومی ، ریشه کنی آبله ، بیماری انسانی است که در دهه ۱۹۸۰ به جان مردم افتاد . هر دو بیماری منشأ ویروسی دارند و ویژگی های مشترکی دارند که آنها را برای ریشه کن کردن هدف قرار داده است زیرا ابزارهای تشخیصی قابل اطمینان و واکسن های ایمن و موثر در کنار حمایت سیاسی و مالی در دسترس قرار گرفته است.

با پیروی از مسیری که توسط طاعون گاوی  و آبله هموار شده است ، سایر بیماری های عفونی هم در مرحله ی  ریشه کنی هستند ، مانند هاری و فلج اطفال در انسان و  طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) در حیوانات.

واکسن ها راه را برای ریشه کن کردن بیماری ها تا سال ۲۰۳۰ هموار می کنند :

جامعه بین المللی در حال حاضر قصد دارد تا ۲۰۳۰ طاعون نشخوارکنندگان کوچک را از بین ببرد . این بیماری گوسفند و بزها را در حدود ۷۰ کشور ، بیشتر در آفریقا ، آسیا و خاورمیانه ، که ۸۰ درصد جمعیت نشخوارکنندگان کوچک در آن زندگی می کنند ، تحت تأثیر قرار می دهد. این حیوانات عمدتاً متعلق به کشاورزان خانوادگی است که برای تهیه غذا و سایر محصولات مانند پشم و پوست و همچنین درآمدزایی به آنها تکیه می کنند .

کنترل و پیشگیری از بیماری های حیوانات در پاندمی کرونا امری حیاتی!

آنها به امنیت غذایی ، تغذیه ، معیشت ، توسعه اقتصادی ملی و رفاه کلی حدود ۳۳۰ میلیون نفر کمک می کنند . بنابراین از بین بردن PPR سهم مهمی در حفاظت از مالکان کوچک ، کشاورزان و معیشت آنها خواهد داشت . ویروس PPR متعلق به همان خانواده ای است که مسئول بیماری طاعون گاوی  است. از این رو ، درسهای متعددی که از ریشه کنی طاعون گاوی گرفته شده است می تواند در تلاش جهت  حذف PPR ، استفاده شود. از آنجا که واکسنهای PPR به راحتی در دسترس هستند و می توانند ایمنی محافظتی مادام العمر ایجاد کنند ، واکسیناسیون یکی از ابزارهای کلیدی است که در استراتژی کنترل و ریشه کنی جهانی این بیماری شناسایی شده است.

واکسیناسیون: سنگ بنای کنترل و ریشه کنی بیماری های عفونی :

اگرچه آموخته های مربوط به ریشه کنی آبله  در موارد متعدد و مجامع مختلف بازتاب یافته است ، اما بیماری های عفونی که در حال حاضر برای ریشه کنی مورد هدف قرار گرفته اند با مجموعه ای از چالش ها از جمله شرایط سیاسی ناپایدار ، کمبود بودجه در سطح ملی و تردید واکسن روبرو هستند. از آنجا که همه گیری فعلی کووید -۱۹ تاب آوری ما را در برابر این پاندمی مورد  آزمایش قرار داده است ، این یک یادآوری قوی برای اثربخشی واکسیناسیون در سلامت عمومی جهانی است که   سالانه جان میلیون ها نفر را نجات می دهد و مرگ و میر ناشی از بیماری های قابل پیشگیری را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

در زمینه سلامت حیوانات ، واکسیناسیون منجر  به افزایش تولید ،افزایش جمعیت  حیوانات سالم و بازگشت سرمایه بهتر برای صاحبان مشاغل می شود . در مورد بیماری طاعون گاوی  ، نبرد با این بیماری توسعه واکسن ایمن و ارزان را تسریع کرد . با واکسن موجود ، می توان کمپین های بزرگ واکسیناسیون را در مناطق آسیب دیده آغاز کرد .

حفاظت از سلامت حیوانات به معنای حفظ آینده ی بشر است!

ریشه کنی طاعون گاوی  گواهی بر نقشی است که واکسیناسیون و همکاری چند جانبه در حفاظت از جامعه در برابر اثرات بیماری های عفونی ایفا می کند. سالانه تهدیدهای جدید سلامتی ظاهر می شوند و این در حالی است که  تهدیدهای قبلی ممکن است دوباره ظاهر شوند . دامپزشکان  باید در این عرصه  هوشیار بمانند  و از درس های کلیدی گذشته برای تأمین آینده ای سالم برای همه استفاده کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code