تاریخ امروز:۲۳ فروردین ۱۴۰۰

راهنمای عملی طراحی هدفمند مراکز درمانی دامپزشکی در پاندمی COVID-19

با توجه به لزوم ادامه فعالیت مراکز درمانی دامپزشکی طی دوره شیوع بیماری COVID-19 ، بهره گیری از اقدامات احتیاطی و پروتکل های تدوین شده در این مراکز ، می توانند از شیوع بیش از پیش این بیماری ، پیشگیری نماید.

انتظار می رود تا تحت شرایط فعلی ، بیمارستان ها ، کلینیک های دامپزشکی ، پناهگاه های حیوانات و مراکزی از این دست به صورت مداوم تلاش نمایند تا با اتخاذ تصمیمات مناسب ، سلامتی مشتریان این بخش را حفظ نموده و و به ادامه فعالیت مراکزی از این دست ، کمک نمایند.

آنچه که در این راهنما پیش روی شماست ، طرحی پیشنهادی و ساختاری کنترل شده است که به شما کمک می کند تا از شیوع این بیماری جلوگیری نموده و به فعالیت خود همچنان ادامه دهید.

متخصصین بر این باورند که به منظور حفظ آمادگی کامل برای مبارزه با این بیماری ، کلینیک ها و بیمارستان های دامپزشکی بایستی مدیرانی را برای اجرای مناسب برنامه هایی از این دست ، در نظر بگیرند.

در این بین ، توجه داشته باشید که اقدامات و منابع مالی پیرامون آن برای هر مرکز متفاوت خواهد بود . در واقع ، آنچه در این راهنما گردآوری شده، تلاشی است در جهت حفظ فاصله اجتماعی میان کارکنان و مراجعه کنندگان.

در این راهنما به منظور ارائه طرح موثر ، مناطق عملیاتی مراکزی از این دست به دو دسته اصلی عمومی و خصوصی طبقه بندی شده اند.

مناطق عمومی شامل اتاق های پذیرش، نقاط انتظار، اتاق های معاینه، مناطق در نظر گرفته شده برای مشاوره و مناطق خصوصی شامل بخش های شستشو، بستری های شبانه روزی، اتاقهای درمان، جراحی، مراقبت های ویژه، آماده سازی غذا، لباسشویی، دفاتر کارکنان و دامپزشکان و اتاق‌های استراحت است.

بیانیه مهم سازمان جهانی بهداشت حیوانات (  OIE ) در خصوص شیوع COVID-19

مناطق عمومی

در این مناطق ، نصب تابلوهای هشدار دهنده در خصوص رعایت فاصله اجتماعی، بهره گیری از ماسک، شستشوی مداوم دستها و پیامهای از این دست را افزایش دهید.

محل شستشوی دست، دستگاههای ضد عفونی و مواد ضدعفونی کننده دست را در این مناطق افزایش دهید تا از اجرای پروتکل های بهداشتی و بهره گیری از ضدعفونی موثر توسط مشتریان اطمینان حاصل کنید.

با استفاده از تابلوهای مخصوص، از تجمع مراجعه کنندگان در نقاطی چون سرویس های بهداشتی جلوگیری نمائید.

از مراجعین خود بخواهید تا هنگام رسیدن به مراکز شما، قبل از ورود به کلینیک تماس گرفته و تا زمانی که مراجعه کننده قبلی در مرکز حضور دارد در نقاطی معین شده در خارج از محوطه کلینیک منتظر بمانند.

مناطق انتظار شما بایستی در هر نوبت، تنها یک مشتری را پذیرا باشند.

از مدیران خود بخواهید تا جداول مراجعه را بارها دوره نمایند تا ترافیکی میان مراجعه کنندگان و دامپزشکان ایجاد نشود.

امکانی فراهم سازید تا در فاصله میان نوبت های معاینه، اتاق معاینه کاملا ضدعفونی شده و آماده سازی گردد.

برای آن دسته از مراجعه کنندگانی که مسن هستند و یا دچار نقص ایمنی می باشند، شرایطی ویژه فراهم نمائید. به عنوان مثال این گروه از مراجعه کنندگان را در فضایی مشخص شده ملاقات کنید.

انجام پرداخت الکترونیکی را در در داخل اتاق معاینه و پس از پایان ویزیت انجام دهید تا از ترافیک در قسمت انتظار جلوگیری شود.

به منظور محافظت از کارکنان بخش های پذیرش، از پارتیشن های ایمنی یا پلکسی بهره گیری نمائید.

در صورتی که چندین درب ورودی در کلینیک‌/بیمارستان دارید، نوعی مسیر یک طرفه را ایجاد نمائید تا افراد از یک مسیر وارد و از مسیر دیگری خارج شوند. این فرایند، تجمع بیش از اندازه مراجعه کنندگان را به حداقل میزان ممکن خواهد رساند.

گربه سانان توانایی انتقال بالقوه COVID-19 به یکدیگر را دارند

در خصوص پناهگاه های حیوانات پیشنهاد می شود تا با استفاده از نوعی سیستم اخذ نوبت الکترونیک، فاصله میان خانواده ها و مراجعین را تنظیم نمائید تا حضور همزمان بازدیدکنندگان به حداقل میزان ممکن برسد.

مناطق خصوصی

نوعی برنامه ضدعفونی و نظافت دائم پرسنل در این بخش را طراحی و اجرا نمائید.

با حضور یک متخصص طراحی داخلی ، ظرفیت فیزیکی تاسیسات خود را بررسی نمائید. این موضوع به شما کمک خواهد کرد تا برنامه مناسبی را برای پرسنل خود در نظر بگیرید تا با خیال راحت فاصله گذاری اجتماعی نیز حفظ گردد.

قرارهای معاینه و ویزیت را به نحوی هماهنگ نمائید که از حضور بی دلیل پرسنل در مناطق مختلف پیشگیری گردد.

ایستگاه های کاری که فاقد فضای کافی میباشند را به مناطق بزرگتر منتقل کنید و یا در صورت لزوم، از فضاهای مشترک بهره برداری نمائید.

ترافیک کاری برنامه های روزانه پرسنل خود را کاهش دهید.

در صورت امکان، برای هر یک از فرایندهای کاری خود یک پرسنل جداگانه اختصاص دهید تا از به اشتراک گذاری فضای کاری و تجهیزات جلوگیری شود.

در مواردی که نیازمند ارتباط نزدیک میان پرسنل و کادر درمانی هستید، بهره گیری از تجهیزات حفاظت شخصی را بیش از پیش جدی بگیرید.

با استفاده از پرده های پلکسی گلاس قابل شستشو، ایستگاههای کاری را از یکدیگر جدا سازی نمایید تا موانع ایمنی مناسبی میان کارکنان فراهم شود.

به منظور تعطیلی احتمالی ناگهانی مرکز به دنبال بیماری احتمالی پرسنل، یک برنامه عملیاتی و ارتباطی تهیه نمائید.

از الگوهای ترافیکی یک طرفه استفاده کنید تا از ارتباط نزدیک کارکنان با یکدیگر جلوگیری شود.

از اتاق های کنفرانس به منظور ایجاد فضاهای کاری بیشتر استفاده کنید و تا پایان پاندمی، از برگزاری نشست های غیر ضروری خودداری نمائید.

شایع ترین مشکلات سگ ها از نگاه کالج دامپزشکی رویال

تحت شرایط فعلی ، پیشنهاد می‌شود تا سیستم های مکانیکی خود را دائماً بررسی و پاکسازی نمائید. ارزیابی این سیستم ها به شما کمک خواهد کرد تا مرکز خود را برای هرگونه اقدامات در آینده و مواقع اضطراری، آماده کنید.

در این بین ، برخی کارشناسان بر این باورند که استفاده از لامپ های UV در سیستمهای تهویه به صورت چشمگیری شیوع این بیماری را در محیطهای بسته کاهش می دهد. از این رو بهتر است تا با نظر متخصصین امر ، از این سیستم نیز بهره گیری نمائید.

به نظر می رسد تحت شرایط فعلی، استفاده از آن دسته فناوری‌های انعطاف پذیر که خدمات را بدون نیاز به ارتباط نزدیک با مشتریان فراهم می سازد، می تواند به ایجاد احساس امنیت و کاهش احتمال انتقال این بیماری از فردی به فرد دیگر کمک نماید.

پیشنهاد می‌شود تا کلینیکها و مراکز درمانی و بیمارستان‌های دامپزشکی، تحت شرایط فعلی پروتکل های ضدعفونی و پاکسازی محیط خود را با کارکنان در دوره های زمانی مشخصی مرور نمایند تا از تلاش کافی هر یک از کارکنان در این خصوص، اطمینان حاصل شود.

همچنین با بهره گیری از جلسات آموزش آنلاین برای کارمندان تلاش نمایید تا آنها را در جریان آخرین امکانات و تغییرات این بخش قرار دهید.

سخن آخر

در نهایت، بیمارستان ها و مراکز درمانی دامپزشکی از جمله اماکنی میباشند که حضور آنها در جامعه امروزی و تحت شرایط پاندمی بیماری COVID-19 ضروری است.

از این رو انتظار می رود تا سیستم های ساختمانی و فضای فعالیت این متخصصین، از هر نظر برای پیشگیری از شیوع بیماری COVID-19، با استانداردهای تدوین شده مطابقت داشته باشد.

تهیه،تنظیم و ترجمه:

تحریریه پایگاه خبری دامپزشکان ایران(وت نیوز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code