تاریخ امروز:۴ بهمن ۱۴۰۰

خطر شیوع بیماری ها از طریق حمل و نقل مسافران در تعطیلات

در آستانه سال جدید قمری ، به دلیل اقدام گسترده مردم که برای جشن گرفتن به سفر می روند ، خطر شیوع بیماری ها افزایش می یابد. سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) مرحله دوم کمپین آگاهی خود را با تمرکز بر نقش مسافران به عنوان ناقلان تب خوک آفریقایی ، انواع آنفولانزا و… و چگونگی جلوگیری از گسترش آن آغاز می کند.

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز” ، بزرگترین جنبش سالانه بشر در جهان در حال انجام است؛ افرادی که برای جشن سال نو قمری به مسافرت می روند یا به خانه های خود بازمیگردند، به ویژه افرادی که مقصد یا مبدا حرکتشان کشورهای آسیایی می باشد. با این کار مسافران ، احتمال انتقال بیماری های عفونی مانند تب خوک آفریقایی (ASF) یا حتی ویروس جدید کرونا، تهدید بزرگی برای جمعیت حیوانات و انسان ها در سراسر جهان به شمار می رود.

تب خوک آفریقایی(ASF) بر خوک های اهلی و وحشی تأثیر می گذارد و از سال ۲۰۱۸ در سطوح مختلف جامعه در بیش از ۵۰ کشور در سراسر صحرای آفریقا ، آسیا و اروپا باعث آسیب های سنگینی  شده است. تب خوک آفریقایی (ASF) با وجود اینکه خطری برای سلامتی انسان ندارد ، تهدید بزرگی برای سلامت دام می باشد.

با توجه به اینکه خوک ها به منبع اصلی پروتئین حیوانی در میان جمعیت رو به رشد انسان تبدیل شده اند ، ASF نه تنها بر معیشت تولیدکنندگان کوچک و بزرگ خوک ها تأثیر می گذارد ، بلکه امنیت غذایی جهانی را نیز تهدید می کند. تا به امروز، بیش از ۶ میلیون تلفات حیوانات در آسیا و اقیانوس آرام که بزرگترین منطقه تولید کننده گوشت خوک در جهان هستند، گزارش شده است.

نقش دستیاران دامپزشکی در نظارت بر سلامت حیوانات

با توجه به اینکه هنوز واکسن یا درمانی موثر در برابر ASF وجود ندارد، پیشگیری برای متوقف کردن شیوع آن ضروری است و بی احتیاطی انسان یکی از عوامل اصلی محرک ASF است.

از آنجا که این بیماری می تواند از طریق افراد آلوده یا حمل محصولات و فرآورده های آلوده خوک از کشوری به کشور دیگر منتقل شود، ارتباط موثر در پاسخ جهانی به این بیماری حیاتی می شود. صرف نظر از وضعیت آنها، کشورها باید آمادگی لازم را داشته باشند و به ذینفعان مربوطه، اقدامات پیشگیرانه لازم را اطلاع دهند.

به عنوان بخشی از کمپین آگاهی بخشی تب خوک آفریقایی(ASF)، سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) ابزارهای ارتباطی جدیدی را برای افزایش آگاهی در بین مسافران و تقویت پیام های این کمپین راه اندازی کرده مانند فیلم آموزشی برای مسافران، پوستر، جزوه، انیمیشن کوتاه.

با توجه به پیچیدگی این بیماری و همچنین نیاز به همکاری بین رشته ای ، OIE نیروهای خود را با انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) در زمینه ارتباطات پر خطر بین مسافران هوایی پیوند داده است.

در طول جشن سال نو قمری ، OIE از مقامات حمل و نقل و به خصوص دامپزشکان می خواهد که هوشیار باشند و از همه مهمتر افرادی که در سفر هستند، پروتکل های پیشنهادی را رعایت نمایند و از حمل و نقل مواردی که منجر به انتقال بیماری های مختلف می شود، خودداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code