تاریخ امروز:۴ بهمن ۱۴۰۰

جلوگیری از انتقال عوامل بیماری زا از طریق پروتکل های امنیت زیستی

بیماری های حیوانات ، مانند آنفلوانزای مرغی یا آنفولانزای خوکی آفریقایی ، هیچ مرزی ندارند و می توانند به طور مداوم مناطق جدیدی را تحت تأثیر قرار دهند. کاهش خطر از طریق اجرای روشهایی که برای جلوگیری از ورود و انتشار عوامل بیماری زا در جمعیت حیوانات طراحی شده است ، امکان پذیر است.

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز” ، خدمات دامپزشکی با همکاری ذی نفعان متعددی که با حیوانات کار می کنند نقش مهمی در اطمینان از اقدامات ایمنی بیولوژیکی مناسب دارد .

بیماریهای دامی از مهمترین عوامل محدود کننده برای تولید دام است. تأثیر آنها می تواند از کاهش بهره وری و محدودیت دسترسی به بازار تا حذف کل گله ها متفاوت باشد و بنابراین پیامدهای اقتصادی سنگینی را در پی خواهد داشت. در برخی موارد ، آنها همچنین می توانند سلامت انسان را نیز تهدید کنند.

اجرای مناسب اصول ایمنی زیستی می تواند از انتقال عوامل بیماری زا به حیوانات ، انسان ها و محیط جلوگیری کند که در استانداردها و دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) شرح داده شده است. اقدامات ، مانند شیوه های مناسب کشاورزی و کنترل حرکات حیوانات در محیط، برای جلوگیری و مهار شیوع بیماری ها بسیار مهم است.

به مناسبت بیست و هشتمین کنفرانس کمیسیون منطقه ای OIE برای اروپا ، یک نظرسنجی در مورد کاربرد امنیت زیستی در سیستم های مختلف تولید در سطح فردی ، کشوری و منطقه ای اجرا شد که یافته های این نظر سنجی نشان می دهد که اکثریت قریب به اتفاق کشورهای پاسخگو دارای قوانین ملی مناسب (۹۴%) و برنامه های اجرایی در رابطه با امنیت زیستی هستند. با این حال، تنها نیمی از پاسخ دهندگان اظهار داشتند که کشور آنها از بودجه ملی برای حمایت از اجرای اقدامات ایمنی زیستی یا شیوه های کشاورزی خوب (۵۳%) برخوردار است.

تاثیر شخصیت صاحبان حیوانات بر سطح استرس سگ ها

علاوه بر این ، اگرچه اجرای برنامه های ایمنی زیستی بیشتر در سیستم های تجاری تولید مرغ و خوک در اروپا اتفاق می افتد، این نظرسنجی ضرورت افزایش امنیت زیستی در مزارع خانگی و غیرتجاری را که می تواند در گسترش بیماری ها نقش داشته باشد، نشان داد . با توجه به چالش های موجود در زمینه سلامت حیوانات ، همه کشورها باید هوشیار باشند و در غیاب واکسن موثر، اجرای اقدامات ایمنی زیستی توصیه شده توسط OIE در مزارع و همه نقاط ورودی کشور، علاوه بر اقدامات دیگر مانند نظارت بر بیماری و تشخیص زودهنگام، ضروری است.

اجرای الزامات ایمنی زیستی نه تنها دامپزشکان را درگیر می کند بلکه بسیاری از ذینفعان مانند شکارچیان ، کشاورزان و حمل کنندگان را نیز درگیر می کند.آنفولانزای مرغی نگرانی دیگری است که باید با نزدیک شدن به فصل زمستان در نظر گرفته شود، که معمولاً پدیده ای با خطر و ریسک بالا است. پرندگان وحشی به عنوان مخازن و ناقلان ویروس نقش دارند  اما سایر عوامل انتقال می توانند مهم باشند مگر اینکه اقدامات ایمنی زیستی مناسب در نظر گرفته شود.

ظرفیت کشورها برای اجرای اقدامات ایمنی زیستی در قلمرو خود بسیار مهم است و سرمایه گذاری در آموزش مناسب و افزایش آگاهی همه ذینفعان درگیر مسئولیت کلیدی مقامات ملی و دامپزشکان برای تغییر رفتارها و بهبود اثربخشی برنامه های کنترل بیماری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code