تاریخ امروز:۱۰ آذر ۱۴۰۰

تکنولوژی به کمک علم دامپزشکی می آید !

پیشرفت‌های تکنولوژیکی نه تنها به بهبود کیفیت زندگی انسان‌ها، بلکه حیوانات نیز کمک کرده است.

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز” ، حرفه ی دامپزشکی شاهد تحولات جهشی در زمینه ی تکنولوژی بوده است که دامپزشکان را قادر می‌سازد تا تشخیص‌های سریع‌تر، پیش‌آگهی‌های دقیق‌تر داشته باشند و در نهایت سبب نجات زندگی حیوانات شوند .

استفاده از فناوری همچنین مراقبت های سلامتی را تضمین می کند – نه فقط برای حیوانات خانگی، بلکه برای صاحبان آنها.

 

پیشرفت های تکنولوژیکی در دامپزشکی :

 

در طول یک دهه گذشته یا بیشتر، علم دامپزشکی تغییرات زیادی را در زمینه تشخیص، درمان و مراقبت دیده است. ام آر آی (تصویربرداری تشدید مغناطیسی)، اسکن اولتراسوند و لاپاراسکوپی که فقط بر روی انسان استفاده می شد، اکنون برای درمان حیوانات خانگی و سایر حیوانات نیز عادی شده است.

در ادامه رادیوگرافی های دیجیتال هستند که جایگزین فیلم های اشعه ایکس برای ارتباطات دیجیتال، ارزیابی کامل و درمان موثر می شوند. اشعه ایکس دیجیتال دندان و ابزارهای پیشرفته جراحی دهان نیز از این الگو پیروی می کنند و دامپزشکان را قادر می سازد تا سلامت دهان و دندان حیوانات خانگی را بهبود ببخشند.

اختراعات و فناوری های امروزی مشکلات بهداشتی حیوانات خانگی را نه تنها در کلینیک ها، بلکه به صورت همه جانبه برای پیشگیری و مراقبت بهتر مورد بررسی قرار می دهد.

 

۱٫ گجت های پوشیدنی :

 

پوشیدنی های حیوانات به طور فزاینده ای برای نظارت بر سلامت حیوانات مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه هایی که آمارهای حیاتی مانند دمای بدن، ضربان قلب، تعداد تنفس، سطح pH و غیره را ثبت می کنند.

چشم اندازی از آینده ی کلینیک های دامپزشکی(بخش دوم)

چنین دستگاه هایی همچنین تشخیص بیماری ها را بهبود می بخشند و منجر به درمان بهتر، سریع تر و دقیق تر می شوند.

 

۲٫ چاپ سه بعدی :

 

چاپ سه بعدی در روش های جراحی برای حیوانات بسیار سودمند است. این فناوری دامپزشکان را با اطلاعات واقعی در مورد ساختارهای استخوانی و عضلانی داخلی حیوانی که قرار است تحت عمل قرار گیرد، به کمک نمونه سازی از ارگان ها مجهز می کند.

این نمونه سازی سریع به ایجاد مدل های استخوانی حیوانی که اطلاعاتش با استفاده از اسکن توموگرافی کامپیوتری جمع آوری شده، کمک می کند. فناوری پرینت سه بعدی نیز به طور گسترده ای برای تولید پروتزهای طراحی شده سفارشی برای حیوانات استفاده می شود که به طور کلی تهیه آنها دشوار است.

 

۳٫ روش های جراحی کم تهاجمی :

 

روش های جراحی از طریق روش های کم تهاجمی اکنون تقریباً بر روی هر قسمت از بدن حیوان خانگی، از جمله قلب و سایر اندام های داخلی قابل انجام است.
این فناوری زمان بهبودی پس از جراحی را برای حیوانات خانگی به شدت کاهش می دهد و به آنها کمک می کند تا در اولین فرصت به حالت عادی خود برگردند.

پیشرفت های دیگر در دامپزشکی شامل میکروچیپ های تشخیص شکستگی برای استخوان ها، دستگاه های نظارت جراحی، جراحی های لیزر اصلاحی چشم، قرص های خوراکی دوربین دار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code