تاریخ امروز:۱۰ آذر ۱۴۰۰

توانایی ذاتی سگ در درک حرکات و دستورات انسان!

سگ ها بسیار با صاحبان خود هماهنگ هستند و می توانند به راحتی طیف گسترده ای از دستورات و حرکات را درک کنند. اما آیا این توانایی ها ذاتی هستند یا منحصراً از طریق آموزش آموخته می شوند؟

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز” ، برای کشف این موضوع، یک مطالعه جدید در Frontiers in Psychology بررسی کرد که آیا سگ های ولگرد آموزش ندیده می توانند ژست های اشاره انسان را درک کنند یا خیر.

این مطالعه نشان داد که حدود ۸۰ درصد از سگ‌های شرکت‌کننده علیرغم اینکه هرگز آموزش قبلی ندیده‌اند، با موفقیت حرکات اشاره‌ای را به یک مکان خاص دنبال کردند. نتایج نشان می‌دهد که سگ‌ها می‌توانند حرکات پیچیده را با تماشای انسان درک کنند . این می‌تواند پیامدهایی در کاهش درگیری بین سگ‌های ولگرد و انسان داشته باشد.

اهلی شدن سگ ها :

 

سگ ها ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ سال پیش اهلی شدند. این اتفاق آنها را به قدیمی ترین حیوانات اهلی روی کره زمین تبدیل می کند. سپس انسان‌ها سگ‌هایی را با مطلوب‌ترین و مفیدترین صفات پرورش دادند تا بتوانند به‌عنوان همدم و کارگر عمل کنند. که این سبب بوجود آمدن سگ‌های اهلی شد که بسیار پذیرای دستورات و حرکات انسان هستند.

با این حال، مشخص نیست که آیا سگ ها دستورات ما را تنها از طریق آموزش درک می کنند یا این که این امر ذاتی است. آیا سگ‌ها می‌توانند بدون آموزش خاص یا حتی بدون ملاقات قبلی با شخص سیگنال‌دهنده، اشارات فرد را تفسیر کنند؟ یکی از راه های پی بردن به این موضوع این است که ببینیم آیا سگ های ولگرد آموزش ندیده می توانند حرکات انسان را تفسیر کنند و به آنها واکنش نشان دهند یا خیر.

پتانسیل حیوانات همراه برای کمک به جانبازان مبتلا به مشکلات روحی پس از سانحه

سگ های ولگرد در شهرهای سراسر جهان و به ویژه در بسیاری از کشورهای در حال توسعه وجود دارند. چنین سگ هایی هرگز آموزش ندیده اند و از نظر رفتاری “وحشی” محسوب می شوند. درگیری بین سگ های ولگرد و انسان ها یک مشکل و دغدغه است که باید برطرف شود .

برای این تحقیق، دکتر Anindita Bhadra از موسسه  علوم و تحقیقات هند و همکارانش سگ‌های ولگرد را در چندین شهر مورد مطالعه قرار دادند. محققان به سگ های ولگرد  نزدیک شدند و دو کاسه سرپوشیده را  در نزدیکی آنها گذاشتند. سپس محققی به صورت لحظه ای یا مکرر به یکی از دو کاسه اشاره کرد و. سپس ثبت کرد که آیا سگ به کاسه نشان داده شده نزدیک شده است یا خیر.

نتایج آزمایش:

 

تقریباً نیمی از سگ ها به هیچ یک از کاسه ها نزدیک نشدند. محققان متوجه شدند که این سگ ها مضطرب هستند و  قبلاً تجربیات بدی با انسان داشتند. سگ‌هایی که به کاسه‌ها نزدیک می‌شوند ، تقریباً ۸۰٪ به درستی سیگنال‌های اشاره‌شده به یکی از کاسه‌ها را بدون توجه به اینکه اشاره لحظه‌ای یا تکراری بوده است، دنبال می‌کنند. این نشان می دهد که سگ ها واقعاً می توانند حرکات پیچیده را رمزگشایی کنند.

این بدان معناست که سگ ها از نزدیک انسانی را که برای اولین بار با او ملاقات می کنند مشاهده می کنند و از درک خود از حرکات بدن برای تصمیم گیری استفاده می کنند. این نشان دهنده هوش و سازگاری آنها است.

نتایج نشان می‌دهد که سگ‌ها توانایی ذاتی برای درک حرکات خاص انسان را داشته باشند که فراتر از آموزش است. با این حال، باید توجه داشت که حیوانات خجالتی و مضطرب‌تر تمایل به شرکت نداشتند. بنابراین مطالعات آینده برای تعیین دقیق‌تر اینکه چگونه شخصیت یک سگ بر توانایی آنها در درک نشانه‌های انسانی تأثیر می‌گذارد، مورد نیاز است.

مزایایی که حیوانات خانگی برای صاحبینشان به ارمغان می آورند

دکتر بهادرا گفت: “ما باید درک کنیم که سگ ها حیوانات باهوشی هستند که می توانند با ما همزیستی کنند. آنها کاملاً قادر به درک زبان بدن ما هستند . کمی همدلی و احترام به گونه های دیگر می تواند بسیاری از درگیری ها را کاهش دهد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code