تاریخ امروز:۲۸ مهر ۱۴۰۰

“تله رادیولوژی” مفهومی جدید برای دامپزشکی

تله مدیسین (telemedicine) استفاده از فناوری های متعددی برای انتقال اطلاعات بالینی افراد  است. معرفی اینترنت باعث شده است که تله مدیسین  بتواند دامنه خود را در هر تخصص دامپزشکی  و پزشکی گسترش دهد. به همین منظور ، استفاده از تله مدیسین (TELEMEDICINE) در رادیولوژی ” تله  رادیولوژی ” یا teleradiology  نامیده می شود.

تله رادیولوژی(teleradiology)  چیست؟

به گزارش پایگاه خبری ” وت نیوز ” ، رادیولوژی شامل تکنیک های متنوعی است که توسط متخصصان رادیولوژی  برای ثبت تصاویر داخلی از بدن  برای کمک به روند تشخیص یا درمان استفاده می شود. این تکنیک های تصویربرداری می تواند شامل تصویربرداری با اشعه ایکس ، توموگرافی کامپیوتری (CT) ، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و چندین روش دیگر باشد.

تله رادیولوژی شامل بدست آوردن تصاویر رادیولوژی  است که  با مشاهده و تفسیر این تصاویر برای اهداف تشخیصی یا مشورتی توسط رادیولوژیست برای اقدامات درمانی استفاده می گردد . تله رادیولوژی ، به طور گسترده ای توسط بیمارستان ها ، کلینیک های مراقبت های فوری و شرکت های تصویربرداری تخصصی اجرا می شود . دلیل افزایش اجرای آن این است که تله رادیولوژی به فقدان نیروی کافی برای ارائه پوشش رادیولوژیکی و همچنین عدم تخصص عمومی در این زمینه می پردازد .

فرآیند  تله رادیولوژی از طریق سه پروتکل انجام می پذیرد : یک ایستگاه ارسال تصویر ، یک شبکه انتقال و یک ایستگاه  دریافت کننده تصاویر که باید دارای صفحه نمایش با کیفیت بالا باشد که برای اهداف بالینی مناسب باشد . در حقیقت ، در حال حاضر برنامه های کامپیوتری تخصصی وجود دارد که به ارسال تصاویر رادیولوژی با همان سهولت مربوط به ارسال ایمیل با پیوست های تصویر اختصاص داده شده است.

"رفاه حیوانات" در دستور کار سازمان جهانی بهداشت حیوانات قرار گرفت

مزایای تله  رادیولوژی (teleradiology) :

تله رادیولوژی با اجازه دادن به رادیولوژیست ها برای ارائه تخصص خود بدون حضور بیمار ، مراقبت از بیمار را بهبود می بخشد. این امر به ویژه هنگامی ضروری است که افراد به متخصصان رادیولوژیست حرفه ای  ، مانند رادیولوژیست های MRI ، رادیولوژیست های کودکان و رادیولوژی های عصبی  خبره نیاز دارند اما به علت شلوغی زیاد مطب امکان مراجعه حضوری وجود ندارد . بسیاری از این متخصصان بسیار تخصصی و حرفه ای عموماً فقط در مناطق بزرگ و با موقعیت خوب مستقر هستند و در ساعات روز کار می کنند. بنابراین ، دسترسی آنها به جمعیت بیشتر ممکن است خارج از محیط تله رادیولوژی محدود شود.

در مقابل ، بیمارستانهای کوچکتر در مناطق روستایی ممکن است فقط از یک رادیولوژیست استفاده کنند یا اصلاً رادیولوژیست نداشته باشند . در برخی موارد که این رادیولوژیست ها به اندازه کافی آموزش ندیده اند ، تفسیر برخی از تصاویر رادیولوژیکی ممکن است به دریافت رادیولوژیست متخصص نیاز داشته باشد. تله رادیولوژی می تواند فرصتی را برای متخصصان پزشکی فراهم کند تا با یکدیگر همکاری کنند ، در صورتی که در غیر این صورت به دلیل فاصله فیزیکی زیاد بین این پزشکان قادر به دستیابی به یکدیگر نیستند.

با استفاده از خدمات تله  رادیولوژی(teleradiology)  ، رادیولوژیست های تخصصی می توانند اطلاعات موثری برای تشخیص و کنترل علائم بیماری ها ارایه دهند ، زیرا اغلب در موارد بیماری های خاص به اخذ نظر تخصصی دو نفر  نیاز است . ادغام شرکت های برون سپاری یا گروه های رادیولوژی برای تأمین و حفظ پوشش مورد نیاز رادیولوژی نیز به بیمارستان های کوچکتر اجازه می دهد تا از متخصصان خود در محل خود بهتر استفاده کنند. علاوه بر این ، به رادیولوژیست هایی که در این بیمارستانهای کوچکتر استخدام شده اند اجازه می دهد تا ساعات کاری عادی خود را بدون سهل انگاری در  مراقبت از بیمار حفظ کنند.

همکاری متخصصان حوزه ی فناوری با دامپزشکان جهت ارتقای دامپزشکی

تله رادیولوژی همچنین می تواند برای بیمارستان مقرون به صرفه باشد ، زیرا موسسه برون سپاری شده فقط به ازای هر معاینه رادیولوژی نیاز به پرداخت پول  دارد. ارائه این خدمات تخصصی برای مدیریت بیماران بستری در بیمارستانهای کوچک بدون متخصصان در محل نشان داده شده است که راهی موثر برای ارائه خدمات با کیفیت بالا است که در غیر این صورت برای بیماران در دسترس نخواهد بود.

با وجود تمام مزایایی که تله  رادیولوژی  ارائه می دهد ، هنوز محدودیتی در مورد آنچه رادیولوژیست ها می توانند با استفاده از تله رادیولوژی به دست آورند وجود دارد. به عنوان مثال ، انتقال تصاویر رادیولوژی به رادیولوژیست  این امکان را نمی دهد که سایر اقدامات سلامت بیمار را پیگیری کند. بنابراین ، این رادیولوژیست ها باید اطلاعات مناسب را به پزشکان محل سریعا  انتقال دهند. این اقدام  همیشه موثر نیست و اغلب می تواند منجر به سوء ارتباط و سردرگمی شود . علاوه بر این ، رادیولوژی کاملاً به فناوری وابسته است. در صورت عدم دسترسی به اینترنت (به عنوان مثال ، اگر اینترنت بیمارستان قطع شود) ، تله رادیولوژی دیگر یک گزینه مطلوب  نیست و بیماران بدون تشخیص یا حتی بدون درمان باقی می مانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code