تاریخ امروز:۲۸ مهر ۱۴۰۰

تشخیص و غربالگری ویروس کرونا توسط سگ ها!

یک برنامه آموزشی جدید با هدف تعیین اینکه آیا سگ ها می توانند انسانهای آلوده به COVID-19 را از طریق بو تشخیص دهند یا خیر تشکیل شده است. بویایی فوق العاده حساس سگ می تواند نقش مهمی در تلاش برای مقابله با کرونا داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز” ، دانشکده دامپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا یک برنامه آموزشی برای تعیین اینکه آیا سگ ها می توانند افراد مبتلا به COVID-19 را با استفاده از تشخیص بو شناسایی کنند یا خیر ایجاد شده است که روشی مناسب جهت غربالگری بیماران بدون علایم می باشد.

این برنامه به این منظور طراحی شده است که ابتدا مشخص شود آیا سگهای آموزش دیده می توانند نمونه های مثبت COVID-19 را با موفقیت در محیط آزمایشگاهی شناسایی کنند یا خیر  و سپس آیا می توان این توانایی را در محیط واقعی با انسان تحت آزمایش قرار داد؟

سینتیا اوتو DVM ، می گوید: “شواهد محکمی وجود دارد که نشان می دهد این اقدام انجام شدنی است. بزرگترین سوال ما این است: چه چیزی باعث ایجاد چالش در این مسیر می شود؟ آیا آنفولانزا با بیماری کرونا در بخش بویایی یکسان هستند؟ ما هنوز جواب این سوالات را نمی دانیم. آنچه ما امیدواریم این است که از طریق آموزش، می توانیم به سگ ها کمک کنیم تا بوی بسیار منحصر به فردی را تشخیص دهند ، اما تا زمانی که نمونه های زیادی نداشته باشیم و افراد زیادی را آزمایش نکرده باشیم، دقت این کار پایین است. ”

مراحل مختلف این تحقیق به صورت زیر است:

۱- چرخ عطر دار : اولین قدم ، کار با یک مربی کاربلد است. این سگها نحوه یافتن بوی مصنوعی و بوی آموزشی را آموخته اند و قبلاً نحوه استفاده از چرخ عطر دار را آموخته اند

سلامت واحد چاقی حیوانات را کنترل میکند!

۲-بدست آوردن ویروس: اولین نکته ای که ما قصد داریم به آن بپردازیم اثبات مفهوم این اقدام است. آیا بوی منحصر به فردی در ارتباط با عفونت COVID-19 وجود دارد؟ ما این کار را با گرفتن نمونه های مثبت COVID-19 انجام می دهیم که در بیمارستان دانشگاه پنسیلوانیا و بیمارستان کودکان فیلادلفیا جمع آوری شده و برای غیرفعال کردن هر گونه ویروس زنده پردازش می شوند

۳-مراحل کار را تعیین کنید : این نمونه ها در ظروف تخصصی که توسط دامپزشکان در مرکز ژنتیک تهیه شده اند قرار داده می شوند و اجازه می دهند که بو بدون بیرون آمدن ماده اولیه خارج شود و سپس بر روی یک چرخ قرار می گیرند  و ظروف داخل این چرخ تعبیه می شوند تا سگ ها نتوانند به خود ظرف برسند. ”

۴-رایحه را پیدا کنید: با اجازه دادن به سگها برای بو کشیدن ظرف یک بیمار مبتلا به COVID شروع می کنیم. اگر ظرف حاوی covid مثبت را تشخیص دهند، ناگهان یک زنگ به صدا درمی آید و به سگ تشویقی داده می شود. بنابراین ، سگ با خود می گوید که من چه کار کردم تا همه این غذاهای شگفت انگیز را بدست آوردم؟ اما آنها هیچ ایده ای ندارند. بنابراین این کار را بارها و بارها با نمونه های مثبت انجام می دهیم. سپس ، نمونه ای را معرفی می کنیم که COVID-19 مثبت نیست. آنها بو می کشند و با خود می گویند : تشویقی من کجاست؟ چه تفاوتی در این مورد وجود دارد؟ آنها شروع به درک این می کنند که در نمونه های حاوی کووید -۱۹ چیز منحصر به فردی وجود دارد. خود ما دامپزشکان نمی دانیم این رایحه چیست و ممکن است هرگز ندانیم ، گرچه شیمیدان ها در حال کار بر روی بوی متفاوت هستند.

آیا از حیوانات میتوان به عنوان ابزار درمانی بهره برد؟

۵-سناریوهای جدید را آزمایش کنید: اگر همه این اقدامات را انجام دهید ، اکنون باید در مورد چگونگی انجام این کار در یک محیط عملیاتی فکر کنید. سگ های تشخیص مواد منفجره در فرودگاه ها و مراکز امنیتی استفاده می شوند. اگر سگ ها چیزی حس کنند، آنها به شما هشدار می دهند و عکس العملشان به صورت خشک شدن در جایشان است یا ممکن است آنها بخواهند با نشستن یا دراز کشیدن به شما اخطار دهند.

اگر همه چیز خوب پیش برود ، دکتر اتو قصد دارد تکنیک آموزش تشخیص کووید را ثبت کند تا به دیگران در سراسر کشور ها اجازه دهد سگ های کار را برای تشخیص رایحه ی بیماری ها تربیت کنند.

دکتر اتو می گوید: ” آنچه مهم است این است که آنها بتوانند افرادی را که مبتلا به COVID-19 مثبت هستند شناسایی کنند و این زمان بیشتری را می طلبد. ما باید مطمئن شویم که با سگ هایی مقاوم ، قابل اعتماد و راحت در آن محیط برخورد می کنیم و همه این اقدامات ایمنی را در نظر گرفته ایم. مربیان ما حتی توانسته اند تأیید کنند که سگ ها می توانند بو را در بیماران بدون علامت نیز احساس کنند و این واقعاً دلگرم کننده است.”

در صورت موفقیت، این روش تشخیص بو به عنوان پیش غربالگری مورد استفاده قرار می گیرد. سگ ها می توانند افراد را در محیطی شلوغ یا منتظر ورود به ساختمان به سرعت اسکن کرده و افرادی را که نیاز به آزمایش بیشتری دارند شناسایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code