تاریخ امروز:۱۰ آذر ۱۴۰۰

تشابهات مکانیزم پیری در حیوانات با انسان ها !

هر یک روزی که پشت سر می گذاریم ،نسبت به دیروز پیرتر می شویم. همه ما با علائم مشخص پیری آشنا هستیم. سفید شدن موها، پوست چروکیده به علاوه احساس درد در نواحی مختلف بدن. همچنین ممکن است تغییرات مشابهی را در هنگام پیری حیوان خانگی خانواده مشاهده کرده باشید. روند پیری در انسان به شدت مورد مطالعه قرار گرفته است ، اما تحقیقات کمی در مورد نحوه پیر شدن حیوانات خانگی ما انجام شده است.

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز”، به وجود آمدن حیوانات بر روی زمین بسیار زودتر از انسان ها بوده ، اما مکانیسم های داخلی آنها  به خوبی درک نشده است. این یک چالش برای صاحبان حیوانات خانگی و دامپزشکان است که می خواهند بهترین راه ها را برای افزایش طول عمر آن ها پیدا کنند و بهترین مراقبت ممکن را به حیوانات خانگی سالمند ارائه دهند.

بخشی از مشکل مربوط به چالش ردیابی تغییرات در حیوانات در بازه های زمانی طولانی مدت بوده است. اما اکنون تیم های تحقیقاتی از والتهام ، انگلستان و مرکز بهداشت و تغذیه حیوانات خانگی ایالات متحده ، نتایج مطالعه ای را که سلامت بیوشیمیایی سگها را طی یک دوره ۱۰ ساله دنبال کرده است، منتشر کرده اند.

تیم تحقیقاتی پروتئین های خاصی را در خون و سیستم ایمنی سگ ها که نشان دهنده پیری در انسان هستند ، زیر نظر گرفتند. نمونه ها دو بار در سال گرفته می شد و در آزمایشگاه تجزیه و تحلیل می شد. این کار از سگ های جوان شروع شد و تا پایان عمر آنان ادامه یافت.

دلایل اینکه به عنوان دامپزشک باید برای کلینیک خود وبسایت داشته باشید(بخش دوم)

نشانگرهای پیری :

چشمگیرترین نتایج مربوط به پروتئین های مرتبط با استرس اکسیداتیو بود. با افزایش سن ، سلول ها بیشتر مستعد آسیب می شوند. بدن مکانیسم هایی برای مقابله با این رخداد ایجاد کرده است اما با افزایش سن، پروتئین هایی که این وظایف محافظتی را انجام می دهند کاهش می یابد.

بنابراین هرگونه اندازه گیری کاهش این پروتئین ها می تواند به عنوان نشانگر پیری مورد استفاده قرار گیرد. در این مطالعه غلظت یک پروتئین خاص (HSP70) ، که به محافظت از سلول ها در برابر آسیب می پردازد، از شش سالگی تا آخرین سال زندگی ۸۶ درصد کاهش یافت. یافته های دیگر شامل تغییر در سیستم ایمنی بدن بود.

اما این برای حیوانات خانگی ما چه معنایی دارد؟

دکتر جانت الکساندر ، دانشمند ارشد تحقیقات از والتهام می گوید: “ما اکنون می دانیم که سگها با افزایش سن دچار التهاب سطح پایین و آسیب سلولی از طریق استرس اکسیداتیو می شوند. این مطالعه چندین هدف احتمالی برای مداخله درمانی برای دفاع در برابر یا به تاخیر انداختن تأثیر پیری را مشخص کرد. بینش های جدید همچنین به ما در ارائه پشتیبانی موثرتر از مراحل مختلف زندگی کمک می کند.”

مراقبت بهتر از حیوانات خانگی سالمند :

با درک چگونگی افزایش سن حیوانات خانگی، بهتر می توانیم مناسب ترین حمایت دامپزشکی و تغذیه ای را برای آنها ارائه دهیم. دامپزشکان همراه با معاینات منظم و رژیم غذایی بهبود یافته می توانند سالهای سالم بیشتری را برای سگهای مسن به ارمغان آورند. با این حال ، تحقیقات طولانی مدت بیشتری قبل از درک کامل تغذیه مطلوب برای هر مرحله از زندگی مورد نیاز است.

چگونه در کارکنان کلینیک های دامپزشکی انگیزه ایجاد کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code