تاریخ امروز:۳ بهمن ۱۴۰۰

تحول حرفه ی دامپزشکی با کمک فناوری های روز دنیا

فناوری دیجیتال در دهه گذشته حرفه دامپزشکی را متحول کرده است و همه گیری ویروس کرونا این تحول را در سال گذشته بیشتر از قبل تسریع بخشیده است. اما چند تغییر که هوش مصنوعی ، داده های بزرگ و واقعیت مجازی برای ما به ارمغان آورده است، هنوز برایمان باقی مانده است؟

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز” ، این اصلی ترین سوالی بود که متخصصان دامپزشکی در جلسه مجازی درباره آینده دامپزشکی که توسط انجمن دامپزشکی بریتانیا و Mars Petcare برگزار شد، مطرح کردند.

۱-داده های بزرگ و هوش مصنوعی به دامپزشکان کمک می کند تا افسانه ها را شکسته و ناشناخته ها را آشکار کنند :

شرکت کنندگان توافق کردند که داده های بزرگ و هوش مصنوعی در آینده با توجه به توانایی آنها در پیشبرد علم دامپزشکی ، نقش بزرگی را ایفا خواهند کرد، دامپزشکان در حال حاضر به طور مرتب توصیه های مبتنی بر شواهد را در مورد درمان شرایط معمول در حیوانات خانگی ارائه می دهند.

دکتر دان اونیل ، بنیانگذار پروژه نظارت دامپزشکی VetCompassTM استدلال کرد که مراقبت دامپزشکی مبتنی بر شواهد می تواند به دامپزشکان در پرسیدن سوالات درست در مورد سلامت حیوانات خانگی کمک کند. داده ها می توانند بینش هایی را آشکار کنند که می تواند هم محققان و هم متخصصان دامپزشکی را در مسیر مناسب برای تحقیقات بیشتر قرار دهد.

یک مثال خوب از این که چگونه داده ها می توانند با تصور رایج مغایرت داشته باشند ، مطالعه اخیر VetCompassTM study است که عوامل خطر مرگ و میر ناشی از گرما در سگ های انگلستان را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

روش های موثر برای دیجیتال مارکتینگ کلینیک دامپزشکی

علیرغم این تصور که قرار دادن سگ در وسیله نقلیه در یک روز گرم به احتمال زیاد منجر به گرمازدگی سگ ها و تلف شدنشان می شود ، با بررسی پرونده های دامپزشکی بیش از ۹۰۰،۰۰۰ سگ بریتانیایی مشخص شد که در ۷۵% موارد ، عامل گرمازدگی در واقع ، تقلا و فعالیت بیش از حد سگ است .

تمرین بیش از حد سگ ها-به ویژه نژادهای سگ مستعد به بیماری های ناشی از گرما- بسیار کشنده تر از رها کردن سگ در اتومبیل بدون تهویه در زیر تابش مستقیم آفتاب است.

۲-اگر دامپزشکان با توسعه دهندگان فناوری همکاری کنند ، دو طرف معامله برد می کنند  :

دکتر تیموکلیا کوسی ، بنیانگذار The Vet Futurist ، تأکید کرد که دامپزشکان فرصتی برای مشارکت با توسعه دهندگان فناوری برای آزمایش و بهبود گجت های پوشیدنی حیوانات خانگی دارند. با توجه به پتانسیلی که این فناوری های نوظهور در اندازه گیری سلامت مادام العمر حیوان خانگی دارند، اطمینان از این که برای اهداف دامپزشکی مناسب هستند بسیار مهم است. دکتر تیموکلیا کوسی افزود که: “دامپزشکان باید از فناوری هایی که قبلاً تأیید شده اند استقبال کرده و در توسعه آنها سهیم باشند”.

تشخیص های مبتنی بر هوش مصنوعی نقش مهمی در اتاق مشاوره دامپزشک در آینده ایفا خواهند کرد. سیستم های مدیریت کلینیک در آینده بسیار بیشتر از یک دفتر خاطرات خواهد بود: سیستم های یادگیری هوش مصنوعی علائم بالینی را تفسیر کرده و تشخیص های احتمالی را برای کمک به پالایش آزمایشات یا درمان های بیشتر پیشنهاد می کنند.

این بدان معناست که پزشکان نیاز به دسترسی به ابزارهای مناسب و سازگار دارند که بتواند آنها را قادر به تفسیر داده ها و ارائه توصیه های مراقبتی مبتنی بر شواهد کند. دکتر اونیل افزود: “شیوه های نوین دامپزشکی با استفاده از چندین ابزار دیجیتالی برای برآوردن نیازهای مراقبت شخصی حیوانات خانگی ، نوآوری های آینده را نیز در بر می گیرد”.

پیشرفت چشمگیر علم دامپزشکی همگام با تکنولوژی روز دنیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code