تاریخ امروز:۴ بهمن ۱۴۰۰

تاثیر تجربیات اولیه زندگی بر رشد بیولوژیکی و عملکردی مغز حیوانات

مطالعه جدید توسط دانشمندان علوم اعصاب نشان می دهد که تجربیات اولیه زندگی بر رشد بیولوژیکی و عملکردی مغز تأثیر می گذارد.

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز” ، یافته‌های محققان که مبتنی بر تغییرات مغز موش‌ها متمرکز است. نشان می‌دهد که چگونه توانایی‌های یادگیری و حافظه بسته به ماهیت تجربیات فردی در اوایل زندگی ممکن است متفاوت باشد.

کریستینا آلبرینی، استاد مرکز علوم عصبی دانشگاه نیویورک می‌گوید: ” این نتایج همچنین نویدبخش مداخلات درمانی بالقوه است.”

 آنها با شناسایی دوره های زمانی حیاتی برای رشد مغز، شاخصی را ارائه می دهند که چه زمانی مداخلات دارویی، رفتاری یا سایر انواع مداخلات ممکن است برای یک فرد سودمندتر باشد.

اطلاعات کمی در مورد مکانیسم هایی که زمینه ساز رشد توانایی های یادگیری و حافظه در مغز است، وجود دارد. محققان با مطالعه عناصر بیولوژیکی مرتبط با خاطرات اپیزودیک – خاطرات رویدادها یا تجربیات خاص – در نوزادان با استفاده از موش‌ها به دنبال روشن کردن نور جدیدی بر روی این فرآیند بود.

آیا یادگیری توانایی های حافظه را بالغ می کند؟

دانشمندان آزمایش کردند که چگونه تجربیات شخصی، توانایی های یادگیری و حافظه را در مغز بالغ می کنند.

در یک آزمایش، موش‌های شیرخوار در یک محفظه کوچک قرار داده شدند؛ روشی که با شوک خفیف پا همراه بود (روشی که معمولاً برای آزمایش حافظه برای یک زمینه خاص استفاده می‌شود). حافظه آنها با قرار دادن آنها در این محفظه ها آزمایش شد. اگر موش ها تردیدی را آشکار می‌کردند، نشان می‌داد که خاطره‌ای از حضور قبلی در محفظه ایجاد کرده‌اند.

نکاتی که قبل از به سرپرستی گرفتن حیوان همراهی باید مد نظر بگیرید

در نوع متفاوتی از این آزمایش، موش‌های شیرخوار و موش‌های صحرایی در یک پیکربندی فضایی خاص در معرض اشیاء جدید قرار گرفتند. حال جوندگانی که از این تجربه خاطره دارند، وقتی با ترکیبی از مکان‌های جدید و قدیمی روبرو می‌شوند، کاوش بیشتری به سمت مکان شی جدید نشان می‌دهند. صرفاً به این دلیل که تمایل طبیعی به کشف مکان‌های جدید بیشتری دارند. هر دو نوع تجربهکه در بالا به آن اشاره شد، توسط یک سیستم حافظه ذخیره می شوند

نتایج آزمایشات بالا نشان داد که هر دو تجربه‌، مغز را در هر دو سطح بیولوژیکی و عملکردی بالغ می کنند. در واقع، محققان دریافتند که تجربیات اپیزودیک موش‌های جوان و موش‌های صحرایی منجر به تغییرات بیولوژیکی منحصربه‌فردی در مغزشان شد. به‌ویژه نشان‌دهنده بلوغ در هیپوکامپ که منطقه‌ای برای شکل‌گیری حافظه اپیزودیک است، گردید. با این حال، آنها تغییرات مشابهی را در موش‌های مسن‌تر پیدا نکردند .

آیا بلوغ تولید شده توسط یک نوع تجربه، کل سیستم حافظه و همه توانایی های آن را توسعه می دهد؟ یا بلوغ برای نوع تجربه ای که حیوان داشته انتخابی است؟

آنها دریافتند که بلوغ تولید شده توسط یک نوع تجربه (زمینه) به یادگیری دیگر (محل شی) منتقل نمی شود و بالعکس. بلوغ توانایی های یادگیری و حافظه برای نوع تجربیاتی که در اوایل زندگی با آنها مواجه می شوند انتخابی است.

از آنجایی که تغییرات بیولوژیکی با یادگیری اپیزودیک، دیگر در سنین بعدی رخ نمی دهد. واضح است که مغز نوزاد از مکانیسم های بیولوژیکی متمایز برای تشکیل و ذخیره خاطرات اپیزودیک  استفاده می کند. بلوغ بیولوژیکی با بلوغ عملکردی حافظه موازی و برای آن لازم است ( توانایی بیان حافظه بلند مدت ).

نقش دامپزشکان در رفع انزوای اجتماعی انسان ها

محققان این آزمایش اذعان داشتند که: ” نتایج ما نشان می‌دهد که تجربیات خاص در طول دوره رشد نوزادی سهم عمده‌ای در تفاوت‌های فردی در توانایی‌های یادگیری و حافظه دارد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code