تاریخ امروز:۲۳ فروردین ۱۴۰۰

برنامه جهانی GBADs نقش بهداشت حیوانات را در سیاره زمین ، پر رنگ تر خواهد نمود

برنامه جهانی GBADs موفق شد تا بیش از ۷ میلیون دلار کمک مالی را از بنیاد بیل و ملیندا گیتس دریافت نماید.

به گزارش پایگاه خبری دامپزشکان ایران ( وت نیوز ) محققین بر این باورند که اطلاعات ارائه شده توسط GBADs توانایی آن را خواهند داشت تا سیاست های عمومی و استراتژی های بخش خصوصی دامپزشکی را هدایت نموده و به بهبود موثر بهداشت دام کمک نماید. به نظر میرسد تا این برنامه مبانی فراوانی را برای تحقیقات دانشگاهی فراهم کنند.

تولید و پرورش دام و آبزیان در سرتاسر جهان، نقشی کلیدی را در تغذیه و سلامت انسان ایفا می نماید. تامین درآمد،غذا،لباس،مصالح ساختمانی و کود تنها بخشی از نقش این موجودات در زندگی بشر است. با این حال ، رخداد بیماری های بومی و یا نوظهور و همچنین سایر عوامل ، تاثیری منفی را بر روند پرورش این حیوانات گذاشته و سهم آنها را کم رنگ میسازند.

اگرچه سالانه بیش از صدها میلیون دلار در سطوح جهانی به منظور کاهش بیماری و بهبود سلامت دام و بهره وری این بخش سرمایه گذاری میشود ، با این حال ، هنوز روشی سیستماتیک در راستای تعیین بار بیماری های حیوانات بر سلامت و رفاه مردم در دسترس نیست. به عنوان مثال هنوز به روشنی مشخص نیست که میزان نقش مالکان خرد و بخش تجاری در چنین وقایعی چگونه بایستی تعریف شوند. از این رو ، تصمیم گیرندگان و سیاستگذاران ، فاقد اطلاعات لازم در راستای ارزیابی دقیق نوع و میزان حمایت در هنگام رخداد چنین مشکلاتی هستند.

 در واقع ، برنامه GBADs به رهبری سازمان جهانی بهداشت حیوانات ( OIE ، دانشگاه لیورپول و همکاری نهادهای بین المللی) امکان بررسی سلامت حیوانات را از منظر دیگری فراهم خواهد ساخت. این برنامه با ارزیابی بار جهانی به لحاظ اقتصادی ، به شناسایی افراد و جوامعی خواهد پرداخت که بیشترین تاثیر را در هنگام رخداد این مشکلات تجربه میکنند و از این مسیر ، چگونگی ارتباط سلامت حیوانات با مباحثی چون بهره وری کشاورزی ، درآمد خانواده های کوچک،توانمندسازی زنان و تامین عادلانه منابع را توضیح می دهد.

فعالیت بالا سبب بهبود رفتار اجتماعی سگ سانان میشود  

دکتر مونیک الیوت ، مدیرکل OIE در این خصوص گفت : اکنون برای همه پیوستگی میان بهداشت حیوانات و بهداشت عمومی مشهودتر بوده و این موضوع مشخص شده است که این دو ، نقشی اساسی را در ساخت سیاره ایی پایدار و سالم دارند به خصوص اگر ما موفق به ترکیب مولفه های اقتصادی و زیست محیطی شویم.

پروفسور Dame Janet Beer ، معاون دانشگاه لیورپول نیز گفت :برنامه GBADs ، بخشی مهم از تعهد ما در راستای استفاده از ظرفیت های تحقیقاتی به منظور تامین رفاه بشریت بوده و در ساخت جهانی بدون گرسنگی ، ماموریتی فوری را دنبال خواهد نمود.ماموریتی که ما به داشتن سهمی در آن افتخار خواهیم کرد.

در جهانی که بیش از ۱٫۲ میلیارد نفر آن از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند ، این برنامه تاثیر مثبتی را بر اهداف توسعه پایدار خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code