تاریخ امروز:۲ مهر ۱۴۰۰

امیدهای تازه برای معرفی واکسن سرطان سگ سانان

سگ نژاد گلدن رتریور ۹ ساله به نام تریلی و یک تریر ۹ ساله  به نام نورتون نخستین سگ هایی بودند که واکسنی را به منظور محافظت  در برابر سرطان دریافت کردند.

به گزارش وت نیوز، دیوید وایل ، پروفسور و متخصص انکولوژی در دانشکده دامپزشکی دانشگاه ویسکانسین مدیسون می گوید: “ما در حال آزمایش روش جدیدی برای ایجاد پاسخ ایمنی در برابر  سرطان هستیم .

سرطان نخستین عامل بیماری و مرگ و میر در جمعیت سگ های مسن  است و تقریباً از هر ۳ سگ ۱ مورد به سرطان مبتلا می شود. از سوی دیگر، سالانه ۶ میلیون مورد سرطان جدید در سگ ها تشخیص داده می شود .

بیش از ۸۰۰ بیمار در مطالعه واکسیناسیون علیه سرطان سگ ثبت نام کرده اند و این بزرگترین کارآزمایی بالینی است که تا کنون برای سرطان سگ انجام شده است. این واکسن چندین سرطان رایج در سگ از جمله لنفوم ، استئوسارکوم ، همانژیوسارکوم و ماستوسیتوما را مورد هدف قرار می دهد.

تشخیص زودهنگام سرطان در سگ سانان میسر شد

استفان آلبرت جانستون ، استاد و مدیر مرکز نوآوری در پزشکی در دانشگاه ایالتی آریزونا گفت: “واکسن سرطان ممکن است انچنان که تصور می کنیم  موثر نباشد ، اما این آزمایشات تنها رویکرد و شانس برای ساخت واکسن سرطان است و بنابراین، احساس می کنیم باید آن را امتحان کنیم ” . در صورت موفقیت این پروژه مزایای احتمالی آن  برای سگ سانان و مردم بسیار بزرگ خواهد بود .

این موسسه تخمین زده است که تقریبا ۵ سال این پروژه به طول می انجامد . سگهای سالم و عاری از سرطان بین سنین ۶ تا ۱۰ سال به صورت تصادفی برای دریافت یک سری واکسنهای تحقیقاتی یا واکسنهای دارونما انتخاب خواهند شد. ساز و کار دریافت واکسن به این صورت است که  دو دوز  واکسن هر ۲ هفته یکبار  (در مجموعه ۴ دوز ) در ابتدا تزریق می شود وسپس یادآور آن به صورت سالانه تزریق خواهد شد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code