تاریخ امروز:۱۰ آذر ۱۴۰۰

اقدامات لازم جهت مقابله با سل مشترک بین دام و انسان

سالانه هزاران نفر جان خود را بر اثر بیماری توبرکلوزیس(TB) که مشترک بین دام و انسان است ، از دست می دهند. بنابراین ، پایان دادن به سل انسانی به معنای رسیدگی به بیماری توبرکلوزیس در گاو نیز است. این اولین نقشه راه می باشد  که به طور مشترک توسط سازمان های WHO ، OIE ، FAO تدوین و راه اندازی شده است و اقدامات فوری واضحی را بیان می کند که همه ذینفعان در بخش سلامت انسان و حیوانات باید برای رسیدگی به این موضوع از طریق رویکرد چندرشته ای سلامت واحد (One Health) انجام دهند.

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز” ، اولین نقشه راه برای مبارزه با سل حیوانات (سل گاوی) و انتقال آن به انسان که اغلب از طریق مصرف گوشت یا محصولات لبنی آلوده از حیوانات بیمار می باشد ، خواستار همکاری نزدیک بین کسانی است که برای بهبود سلامت انسان و حیوانات تلاش می کنند و این برنامه بر اساس رویکرد سلامت واحد(One Health) ساخته شده است و خطرات سلامتی را در بخش های مختلف برطرف می کند.

چهار سازمان فعال در زمینه سلامت شامل سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) ، سازمان غذا و کشاورزی (FAO) سازمان ملل متحد (UN) ، با همکاری اتحادیه بین المللی مبارزه با سل و بیماری های ریوی،  نیروهای خود را برای توسعه نقشه راه و پرداختن به تاثیرات عمده بهداشتی و اقتصادی این بیماری متحد کرده اند.داده های جدید منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین می زند که سالانه بیش از ۱۴۰،۰۰۰ نفر بیمار می شوند و بیش از ۱۲،۰۰۰ نفر جان خود را از دست می دهند که این افراد بیشتر در مناطق آفریقایی و جنوب شرقی آسیا حضور دارند.

فاصله گرفتن جوامع پزشکی و دامپزشکی : خطری بزرگ در امنیت سلامت جهانی

دکتر ماریو راویلیون ، مدیر برنامه جهانی بیماری توبرکلوزیس در سازمان WHO افزود: “ما در جهت پایان دادن به سل بسیار پیشرفت کرده ایم. اولویت های ذکر شده در این نقشه راه ضرورت اقدامات میان رشته ای را برای مقابله با این بیماری و دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد و WHO نشان می دهد. با تلاش در کنار هم می توانیم زندگی ها را نجات دهیم و معیشت انسان و حیوانات را تأمین کنیم”.

سل گاوی اغلب از طریق مصرف محصولات لبنی بدون حرارت یا گوشت خام یا پخته نشده از حیوانات بیمار به انسان منتقل می شود. انتقال مستقیم از طریق حیوانات آلوده یا محصولات حیوانی به افراد نیز ممکن است رخ دهد.

دکتر پائولا فوجی وارا، مدیر علمی اتحادیه گفت: “این نقشه راه نقطه عطفی در مبارزه با سل در انسان ها و حیوانات است، اگر بخواهیم به طور کامل در جهت از بین بردن بیماری پیش برویم ، علم و فناوری های نوین برای جوامع آسیب دیده که سل گاوی را در مناطق فقیرنشین روستایی تحمل می کنند، باید تبدیل به یک شعار جدید شود.”

اما سل مشترک بین دام و انسان تا حد زیادی به صورت پنهان است. ابزارهای آزمایشگاهی پیشرفته ای که برای تشخیص بیماری سل مشترک الزامی است، اغلب در دسترس جوامع ضعیف نیست. این بیماری در برابر پیرازینامید مقاوم است که یکی از داروهای استاندارد برای درمان سل است. بنابراین بیماران اغلب خود تشخیصی نادرست می دهند و ممکن است درمانهای موثر دریافت نکنند .

ده اقدام اولویت دار برای مقابله با سل مشترک بین انسان و حیوانات :

نقشه راه ، که توسط چهار سازمان پشتیبانی می شود، ده اقدام اولویت دار را که مسئولین سلامت انسان و حیوانات باید انجام دهند ، بیان می کند و نقاط عطف این برنامه را برای کوتاه مدت و میان مدت مشخص می کند:

تکنولوژی به کمک علم دامپزشکی می آید !
بهبود پایه شواهد ؛

۱-بررسی سیستماتیک، جمع آوری ، تجزیه و تحلیل و گزارش داده ها در مورد بروز بیماری سل در انسان و بهبود نظارت و گزارش سل گاوی در دام و حیات وحش

۲-افزایش در دسترس بودن ابزارهای تشخیصی مناسب و ظرفیت آزمایشگاه ها برای شناسایی و مشخصه سل زئونوز در افراد

۳-شناسایی و رفع شکاف های تحقیقاتی در مورد سل گاوی شامل اپیدمیولوژی، ابزارهای تشخیصی، واکسن ها، رژیم های درمانی موثر بیمار، سیستم های بهداشتی و مداخلات هماهنگ با خدمات دامپزشکی

کاهش انتقال بین حیوانات و انسان ها ؛

۴-تدوین استراتژی هایی برای بهبود ایمنی غذا

۵-توسعه ظرفیت بخش بهداشت حیوانات برای کاهش شیوع سل در دام ها

۶-شناسایی جمعیتهای کلیدی و مسیرهای خطرساز برای انتقال سل مشترک بین انسان و دام

همکاری میان بخشی را تقویت کنید ؛

۷-افزایش آگاهی از بیماری سل مشترک، مشارکت ذینفعان اصلی عمومی و خصوصی و ایجاد همکاری میان بخشی موثر

۸-تدوین و پیاده سازی سیاست ها و دستورالعمل هایی برای پیشگیری، نظارت، تشخیص و درمان سل مشترک بین حیوانات، مطابق با استانداردها در صورت لزوم

۹-شناسایی فرصت هایی برای مداخلات متناسب با جامعه که به طور مشترک سلامت انسان و حیوان را مورد بررسی قرار می دهند

۱۰-ایجاد یک مورد سرمایه گذاری برای حمایت از تعهد سیاسی و بودجه برای رسیدگی به بیماری سل مشترک در سطح جهانی، منطقه ای و ملی

 

پرداختن به سلامت حیوانات و تأثیرات اقتصادی و اجتماعی سل مشترک دام و انسان :

دکتر متیو استون ، معاون مدیرکل استاندارد و علوم OIE، خاطرنشان کرد: ” برای کنترل و جلوگیری از انتقال سل گاوی به انسان ، بهبود ایمنی غذا بسیار مهم است. برای این منظور، اجرای استراتژی های مبتنی بر استانداردهای بین المللی و رویکرد میان بخشی، نظارت و تشخیص بیماری را در حیوانات بهبود می بخشد و در نتیجه خطرات را برای انسان کاهش می دهد. ”

نقش خدمات دامپزشکی در تسهیل تجارت بین المللی دامی

سل گاوی همچنین رفاه حیوانات و کسانی که معیشت آنها بر اساس تولیدات دام است را تهدید می کند. این بیماری می تواند تولیدات دامی را با ضررهای ناشی از تولید، بازار تجارت حیوانات و همچنین هزینه هایی که برای اجرای برنامه های نظارت و کنترل متحمل می شود، از بین ببرد. به منظور از بین بردن این بیماری، دامهای خانگی که مبتلا به سل گاوی هستند باید تحت نظارت دامپزشکی ذبح شوند.

کشورهای ثروتمند نیز تحت تأثیر این بیماری قرار می گیرند. در ایالات متحده ، بیش از ۲۰۰ میلیون دلار بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ به بودجه اضطراری برای پاسخ به شیوع سل گاوی تخصیص داده شد. حیوانات حیات وحش نیز می تواند آلوده شوند و به عنوان مخزن عفونت برای دام و مردم عمل می کند. این امر می تواند به طور بالقوه تلاش های مسئولین حفاظت از حیات وحش را تهدید کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code