تاریخ امروز:۲۸ مهر ۱۴۰۰

افزایش چشمگیر استفاده از دارو های ضد میکروبی زنگ خطری برای دامپزشکان

ارقام منتشر شده در گزارش جدید امروز سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) نشان دهنده پیشرفت مثبت جهانی در زمینه تنظیم ونظارت بر استفاده از دارو های ضد میکروب در حیوانات است . هدف این گزارش ایجاد ظرفیت همه کشورها برای جمع آوری داده های مهم در مورد استفاده از داروهای ضد میکروبی در حیوانات است .

به گزارش پایگاه خبریوت نیوز، سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) یک سیستم جمع آوری داده های داوطلبانه در مورداستفاده از عوامل ضد میکروبی در حیوانات ایجاد کرده است که هر کشوری می تواند در آن مشارکت داشته باشد. این گزارش  یکتحلیل جهانی و منطقه ای را از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ ارائه می دهد و شامل  155 کشور که  در آن شرکت کردند می باشد.

دکتر Monique Eloit ، مدیرکل OIE گفت : “پایگاه داده OIE یک ابتکار مهم برای ایجاد ظرفیت نظارت ملی و جهانی در مورد استفادهاز دارو های ضد میکروبی در حیوانات است . صرف نظر از منابع مالی در دسترس، هدف OIE حمایت از کشورها است تا اطمینانحاصل شود که آنتی بیوتیک ها و سایر داروهای مهم دامپزشکی با احتیاط و مسئولانه مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از توصیه هایکلیدی OIE این است که کشورها بلافاصله استفاده از داروهای ضد میکروبی حیاتی را برای افزایش رشد  دام متوقف کنند. “

در واقع ، این گزارش نشان می دهد که استفاده از داروهای ضد میکروبی برای افزایش رشد از آخرین دور جمع آوری داده ها از ۶۰ به۴۵ کشور کاهش یافته است. با این حال ، ضد میکروبهای کلیدی ، که توسط WHO به عنوانبالاترین اولویت ضد میکروبهاطبقه بندیشده اند ، از جمله کولیستین ، همچنان به طور معمول در مناطق مختلف برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند. این عمل بسیاریاز داروهایی را که ما امروزه برای حیوانات و انسانها مسلم می شماریم ، در معرض خطر قرار می دهد.

توسعه یک چارچوب قانونی قوی یک جزء کلیدی برای محافظت و اطمینان از استفاده مسئولانه و محتاطانه از عوامل ضد میکروبی درسلامت و تولید حیوانات است. این ابزار همچنین یک ابزار قدرتمند برای حذف تدریجی استفاده از آنها به عنوان محرک رشد است ، بااین وجود که می دانیم رویکردهای داوطلبانه می تواند در برخی از کشورها موثر باشد . این گزارش پیشرفت مثبتی را نشان می دهد زیرادر سال های ابتدایی ، داده ها حاکی از آن بود که ۱۱۰ کشور فاقد چارچوب نظارتی در مورد استفاده از محرک های رشد بودند درحالی که اکنون این عدد به ۷۲ کاهش پیدا کرده است . این کاهش نشان دهنده پیشرفت مهمی در اجرای مقررات مربوط به استفاده ازعوامل ضد میکروبی است.

دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس ، مدیر کل بهداشت جهانی گفت : “بسیاری از کشورها در حال حاضر اقدامات کلیدی مانند راه اندازیسیستم های نظارتی و تنظیم استفاده از داروهای ضد میکروبی در سلامت انسان و حیوانات را انجام داده اند ، اما هنوز راه درازی درپیش داریم. همکاری با یکدیگر تنها راه اجتناب از هزینه های هنگفت انسانی ، اجتماعی ، اقتصادی و زیست محیطی ناشی از مقاومتضد میکروبی است. “

برای بسیاری از کشورها ، فرایند ایجاد سیستم های جمع آوری داده ها در سطح ملی به اندازه خود داده ها اهمیت دارد و نشان دهندهتمایل آنها برای مشارکت است و چندین موانع در این فرآیند شناسایی شده است که به شرح ذیل است :

۱ساختار ناکافی و عدم اجرای چارچوب های نظارتی برای استفاده از داروهای ضد میکروبی

۲عدم وجود ابزارها و منابع انسانی کافی برای تسهیل جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها

۳عدم هماهنگی و همکاری بین مقامات ملی و بخش خصوصی

هر ساله کشورهای جدید قادرند نه تنها داده های کیفی بلکه کمی را نیز گزارش دهند ، مانند مقدار عوامل ضد میکروبی مورد استفاده. برای این منظور ، مشارکت همه ذینفعان در مبارزه با مقاومت ضد میکروبی از جمله تنظیم کننده ها،دامپزشکان، کشاورزان، تاجران، وصاحبین صنایع غذایی ضروری است .

خوزه گراتسیانو دا سیلوا، مدیرعامل سازمان غذا و کشاورزی می گوید: “داروهای ضد میکروبی در تضمین سلامت مردم و حیوانات وهمچنین معیشت ، امنیت غذایی و ایمنی غذا مهم هستند ، اما این داروها باید با مسئولیت پذیری مورد استفاده قرار گیرند. ما کشورها راتشویق می کنیم تا با همه ذینفعان در ترویج استفاده محتاطانه و مسئولانه از این داروهای مهم ، از جمله در بخش دامپزشکی وکشاورزی مشارکت کنند.”

علیرغم پیشرفت های مشاهده شده ، افزایش ظرفیت مقامات ذیصلاح در کشورها برای تنظیم استفاده از ضد میکروب در حیوانات درسطح ملی باید یک هدف قوی برای جامعه بین المللی باقی بماند.

دمی سالی دیویس ، مدیر ارشد دانشکده پزشکی انگلستان و مجری سازمان ملل متحد می گوید: “ما می دانیم که پیشرفت قابل توجهیدر حصول اطمینان از استفاده دقیق از ضد میکروب ها در حیوانات در سال های اخیر بدست آورده ایم، اما هنوز کارهای بیشتری میتوان در این حوزه انجام داد.”   

سلامت از راه دور یا "TeleHealth"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code