تاریخ امروز:۱۰ آذر ۱۴۰۰

استفاده از بابون ها در درک نحوه ی درمان آلزایمر

دانشمندان مرکز تحقیقات ملی پستانداران جنوب غربی (SNPRC) در موسسه تحقیقات بیومدیکال تگزاس (تگزاس بیومد) اخیرا یافته‌هایی را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد بابون (baboon) می‌تواند مدل مناسبی برای آزمایش درمان‌ها و مداخلات برای بیماری‌های تخریب‌کننده عصبی، مانند آلزایمر در مراحل اولیه و زوال عقل‌های مرتبط باشد.

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز” ، دانشمندان کاهش شدید شناختی مرتبط با افزایش سن را در بابون های حدودا ۲۰ ساله مشاهده کردند که معادل یک انسان ۶۰ ساله است. این مطالعات اولین گام در توسعه بابون به عنوان یک مدل حیوانی مناسب برای مراحل اولیه بیماری آلزایمر است.

بر اساس گزارش انجمن آلزایمر، بیش از پنج میلیون آمریکایی با آلزایمر زندگی می کنند و از هر سه سالمند یک نفر در اثر این بیماری یا زوال عقل مرتبط جانشان را از دست می دهند. دکتر دادی توضیح داد که تشخیص زودهنگام اختلالات شناختی مرتبط با سن بسیار مهم است و ممکن است درک درستی از فروپاشی سیستم‌های مغزی را فراهم کند و منجر به مداخلات درمانی بهتر شود.

دکتر دادی گفت: “ما نمی دانیم که بیماری آلزایمر چگونه شروع می شود. اگر شما در حال تلاش برای درمان بیماری پیشرفته ای هستید، به دلیل از دست دادن قابل توجه سلول های مغزی، درمان آنها تقریبا غیرممکن است. اگر آسیب شناسی در مغز را زود تشخیص دهیم، می توانیم مداخلاتی را برای جلوگیری از پیشرفت آن بیماری انجام دهیم .

این اولین بار است که یک مدل طبیعی برای آلزایمر در مراحل اولیه پیدا شده است. این مدل می‌تواند برای آزمایش داروهای امیدوارکننده، برای درک بهتر چگونگی و چرایی بیماری و مطالعه مناطق تحت تأثیر مغز به منظور تعیین اینکه چگونه می‌توانیم بر این مسیرها تأثیر بگذاریم، مرتبط باشد.

شبکه های اجتماعی مجازی، قویترین کانال بازاریابی

مکانیسم آلزایمز :

 

پیری در حال حاضر برگشت ناپذیر است و دلیل مهمی برای زوال تدریجی سلامت و عملکرد عمومی است. بیماری های تخریب کننده عصبی با پیر شدن سلول های مغز و از دست دادن سیناپسی که مسئول خطوط ارتباطی داخل مغز است، مرتبط هستند. انسان ها و پستانداران غیرانسان (NHP) شباهت های زیادی از جمله تغییرات وابسته به سن در بیان ژن و کاهش عملکردهای عصبی و ایمنی، دارند.

قشر مخ نقش مهمی در عملکرد حافظه فعال، رفتارهای خودتنظیمی و هدفمند دارد که همگی در برابر پیری آسیب پذیر هستند. دکتر دادی و تیمش برای مشاهده اینکه آیا عملکرد قشر مخ تحت تأثیر پیری در بابون ها قرار می گیرد و تعیین اینکه آیا بابون ها در سنین مختلف می توانند وظایف جدید را تشخیص دهند و یاد بگیرند یا خیر، بابون ها را بر اساس سن به دو گروه (گروه بزرگسالان و گروه سنی) تقسیم کردند. چهار آزمون شناختی برای مشاهده یادگیری جدید، عملکرد حرکتی و ارتباط حافظه و اشکال انجام شد.

 

آزمون های شناختی :

 

آنچه محققان متوجه شدند این است که بابون های مسن در بین هر چهار آزمون توجه، یادگیری و حافظه به طور قابل توجهی عملکرد ضعیفی دارند . مطالعات انسانی کاهش شدید عملکرد سیستم های مغز و شناخت را در سن ۶۰ سالگی به عنوان نقطه عطف پیری پیشنهاد کرده اند. این یافته‌ها با نتایج بدست آمده از مطالعات بر روی بابون ها مطابقت دارد.

جوندگان مدل آزمایشگاهی اولیه برای آزمایش مداخلات درمانی برای بیماری‌های نورودژنراتیو بوده‌اند. با این حال، موش‌ها همیشه فرآیندهای انسانی را منعکس نمی‌کنند، بنابراین بابون ها به عنوان مدل حیوانی برای درک فرآیندهای بیماری‌های نورودژنراتیو بسیار موثر بوده اند .

تحول حرفه ی دامپزشکی با کمک فناوری های روز دنیا

میزان شکست در کارآزمایی‌های بالینی درمان بیماری آلزایمر بسیار بالا است و حدود ۹۹٫۶ درصد است . محققان در تلاش اند تا این میزان شکست را به حداقل برسانند .

دکتر دادی افزود : ” گام بعدی ما بررسی آسیب‌شناسی عصبی این زوال شناختی و انجام تصویربرداری برای درک اینکه در حین این بیماری چه اتفاقی برای اتصالات عصبی می‌افتد ، می باشد . ما همچنین به بررسی نشانگرهای زیستی می پردازیم که می‌توانند به ما ایده بدهند که چرا این کاهش شدید در تعداد سلول های مغزی رخ می دهد. همه این داده‌ها ما را قادر می‌سازد تا بیشتر بابون ها را به عنوان یک مدل طبیعی که ممکن است برای آزمایش مداخلات درمانی اولیه مفید باشد، توصیف کنیم.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code