تاریخ امروز:۴ بهمن ۱۴۰۰

ارتقای هوش مصنوعی بوسیله ی ثبت حرکات حیوانات

ثبت حرکات انسان ها و حیوانات (از جمله پرندگان و حشرات) به دلیل توسعه دستگاه های جی پی اس و دوربین های فیلمبرداری کوچک و ارزان بسیار آسان شده است. با این حال، استنباط اینکه چه محرکی باعث چنین حرکاتی با توجه به سوابق رفتاری حیوانات می شود (به عنوان مثال، محرک های خارجی و/یا فرآیندهای ذهنی آنها) ، هنوز دشوار است.

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز” ، در این مطالعه دکتر شوهی یامازاکی و همکارانش یک فناوری هوش مصنوعی (AI) توسعه داده‌اند که در ابتدا وضعیت رفتاری یک حیوان، مانند «استراحت»، «تغذیه» یا «سفر» را تخمین می زد و بعد، برای کشف ویژگی های هر حالت رفتاری با مقایسه پاسخ ها در شرایط مختلف، مانند قبل و بعد از تجربه یک محرک خاص کاربرد داشت.

این روش که STEFTR (تخمین وضعیت و استخراج ویژگی رفتار حیوانات) نامیده می‌شود، محققان را قادر می‌سازد تا حالت‌های رفتاری کرم‌های گرد و پنگوئن‌ها را تخمین بزنند که در این مطالعه کرم ها تقریباً ۱ سانتی‌متر در ۱۰ دقیقه در یک ظرف پتری و پنگوئن ها چندین کیلومتر در یک روز یا بیشتر حرکت می‌کنند.قابل ذکر است، دانشمندان تنها با استفاده از چندین مسیر حرکتی حیوانات به دقت بیش از ۹۰ درصد در این زمینه دست یافتند.

الگوهای رفتاری و هوش مصنوعی :

 

اگرچه به طور سنتی محققان از دانش قبلی متخصصان در مورد الگو های رفتاری و حرکتی حیوان و میلیون ها تصویر ویدیویی از رفتار حیوانات برای آموزش هوش مصنوعی استفاده می کردند.

دکتر یامازاکی و همکارانشان در هنگام مطالعه ویژگی های رفتاری حیوانات، تغییرات وابسته به تجربه حیوان یعنی «وابسته به یادگیری» را در جنبه‌های رفتاری خاص در کرم‌ها و خفاش‌ها و تغییرات رفتاری وابسته به فرمون جنسی در مگس‌های میوه را یافتند. علاوه بر این، آنها تغییراتی را در فعالیت عصبی مرتبط با تغییرات رفتاری در کرم‌ها پیدا کردند که به توسعه ی سیستم هوش مصنوعی کمک شایانی کرد.

تغییر در گواهینامه حلال برای محصولات پروتئینی صادراتی به عربستان سعودی

در نهایت ، روش STEFTR می تواند با استفاده از داده های مسیر حرکتی حیوانات، استنتاج «مکان‌های مهم» برای رفتار حیوانات مانند لانه ها و مکان های تغذیه را آسان کند . علاوه بر این، ممکن است به کشف فعالیت‌های مهم مغز مرتبط با الگو های رفتار حیوانات کمک کند و در نتیجه به پیشرفت علوم پایه مغز کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code