تاریخ امروز:۱۰ آذر ۱۴۰۰

احساسات عمیق فیل ها در مواجه با مردگانشان

فعل و انفعالات منحصربه‌فرد و حساس بین فیل‌ها و مردگانشان بخش آشنای افسانه‌های این گونه جانوری است . اما تا کنون مطالعه جامعی درباره این تعاملات وجود نداشته است .

به گزارش پایگاه خبری “وت نیوز” ،  بررسی مشاهدات میدانی مستند شده از فیل ها در برخورد با لاشه ی فیل دیگری، نشان دهنده ی احساسات عمیق این گونه  در مواجه با لاشه ی مردگانشان، بدون توجه به وجود روابط قبلی با فرد متوفی می باشد .

این یافته‌ها که در مجله Primates منتشر شده است، نشان می‌دهد که فیل‌ها احساسات شدید به مردگان خود حتی پس از مدت‌ها پوسیدگی اجساد و یا حتی اگر فیل‌های مورد مطالعه ارتباط نزدیکی با فرد مرده نداشته باشند، نشان می دهند . بیشترین رفتارهای مشاهده شده نزدیک شدن به مرده، لمس و معاینه لاشه بود. همچنین به نظر می‌رسد که فیل‌ها از حس بویایی پیشرفته خود برای شناسایی افراد مرده استفاده می‌کنند . و مشاهده شد که آنها در حال تلاش برای ارتباط گرفتن با فیل‌های افتاده که به تازگی مرده بودند، بودند.

این مطالعه شامل بررسی  ۳۲ فیل وحشی از ۱۲ منطقه مجزا در سراسر آفریقا بود. علیرغم تنوع منابع در روش شناسی، برخی از روندها در این گونه کاملا آشکار بود.

 

احساسات در جوامع فیل ها :

 

دکتر گلدنبرگ می‌گوید: “متداول‌ترین رفتار ثبت‌شده فیل‌ها نسبت به مردگانشان شامل لمس، نزدیک شدن به حیوان مرده و بررسی لاشه بود. انگیزه های زیربنای رفتارهای مشاهده شده به سختی قابل تشخیص است اما به وضوح در شرایط و افراد مختلف، متفاوت است. برای مثال، برخی از فیل ها مکرراً از لاشه بازدید می کنند در حالی که برخی از آن ها فقط یکبار این اقدام را انجام می دادند.”

اجتناب از آموزش به کمک تنبیه کردن در سگ ها !

فیل ها در طول چندین دهه زندگی خود روابط پایداری را ایجاد می کنند. آنها در جوامع پیچیده اجتماعی زندگی می کنند . که در آن جوامع ، گروه های اجتماعی در طول زمان تقسیم و ادغام می شوند. این روابط پیچیده مستلزم شناخت و به خاطر سپردن طیف وسیعی از افراد در گونه آنهاست. جای تعجب نیست که فیل ها توانایی های شناختی قابل توجه، حافظه گسترده و بویایی بسیار پیچیده داشته باشند.

دکتر ویت مایر می گوید: “مشاهده تعامل فیل ها با مردگانشان بسیار حیرت آور است . این رفتار به وضوح نشان دهنده وجود احساسات پیشرفته در فیل ها می باشد . این یکی از جنبه‌های باشکوه فیل‌ها است که ما مشاهده کرده‌ایم، اما نمی‌توانیم آن را کاملاً درک کنیم. وقتی فیل ها پس از مدت زیادی همدیگر را می بینند ، درگیر بررسی بویایی و لمس  یکدیگر می شوند .این نشان می دهد آنها دائماً اطلاعات اجتماعی و مکانی خود را به روز می کنند.

محققان گفتند امیدوارند مطالعات آینده برای درک بهتر حافظه فیل ها و بررسی بیشتر احتمال غم و اندوه و احساسات در واکنش فیل ها به مرگ انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code